Döviz kuru - enflasyon etkileşimi ve para politikası üzerindeki etkileri: Türkiye örneği
Exchange rate - inflation interaction and its effects on monetary policy: The case of Turkey
- Tez No: 277906
- Danışmanlar: PROF. DR. M. MERİH PAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Döviz kurları ile enflasyon arasındaki ilişki, özellikle Türkiye gibi fiyat istikrarını hedefleyen gelişmekte olan ülke ekonomileri açısından son derece önemli bir faktördür. Söz konusu ilişkinin temelinde, döviz kuru değişikliklerinin dış ticarete konu olan malların ulusal para birimi cinsinden fiyatlarına yansıma derecesini ifade eden döviz kuru geçiş etkisi yatmaktadır. Bu noktadan hareketle, çalışmanın birinci bölümünde döviz piyasasına ilişkin temel kavramlara, döviz kuru sistemlerine ve döviz kurunun belirlenmesine ilişkin yaklaşımlara yer verilmekte; ikinci bölümde döviz kurunun enflasyon üzerine geçiş sürecinin teoride ve uygulamada işleyişi detaylıca ele alınmakta; ve ardından, üçüncü bölümde döviz kurunun ve enflasyon üzerine geçiş sürecinin para politikası üzerindeki etkileri incelenmektedir. Çalışmanın son bölümünde ise, Türkiye'de gözlenen döviz kuru geçiş etkisinin ekonometrik analizi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The relationship between exchange rates and inflation have an utmost effect especially for developing countries targeting price stability as in the case of Turkey. Exchange rate pass-through refers to the degree to which exchange rate changes are reflected in the destination currency prices of traded goods underlies this relationship. With respect to these issues, the first chapter of the current study includes fundamental concepts related to the foreign exchange market, exchange rate regimes and approaches to the determination of exchange rates. The second chapter focuses upon the processes of exchange rate pass-through on inflation within theory and practice in detail. Followingly the third chapter examines the effects of exchange rate and its pass-through on monetary policy. To conclude, the last chapter comprises the econometric analysis of the exchange rate pass-through in Turkey.