Staging the revolution: The theatre of the revolution in the Ottoman Empire 1908-1909
Devrimi sahnelemek: Osmanlı İmparatorluğu'nda devrimin tiyatrosu 1908-1909
- Tez No: 206491
- Danışmanlar: PROF. HAKKI ZAFER TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu tez 1908 Devrimi'nin hemen ardından ortaya çıkan ?tiyatro salgını?na odaklanarak, tiyatronun kamuoyunun ortaya çıkışı ve biçimlenmesinde oynadığı rolü ve politik niteliğini incelemektedir. Şemsettin Sami'nin Besa yahud Ahde Vefa oyununun sahneye konuluşuyla başlayan bu salgın Sabah-ı Hürriyet oyununun yasaklanmasını izleyen 31 Mart olayı ile son bulmakta ve bu tez içerisinde bu dönem ?Devrimin Tiyatrosu? olarak kavramsallaştırılmaktadır. Kendinden önceki ve sonraki dönemden radikal bir biçimde ayrılan, kitlelerin politikleştiği ve politikanın kitleselleştiği bu dönem içerisinde tiyatro kitlelerin mobilizasyonunda, kamuoyunun biçimlendirilmesinde, gündelik politikaya müdahale etmenin etkin bir aracı olarak kullanılmıştır. Bu kavramsallaştırma içerisinde tiyatro metinlerinden ziyade sosyal ve politik birer olgu olarak oyunların performansları ele alınmıştır. Döneme ilişkin tarih yazımında sanatsal değere haiz olmadıkları sebebiyle göz ardı edilen bu performanslar aslında dönemin devrimsel niteliğini yansıtan siyasal, toplumsal ve kitlesel olaylar olarak bu tezin ana konusunu oluşturmaktadır. Devrim Tiyatrosu'nun örneği olarak Besa, Vatan ve Sabah-ı Hürriyet birer politik ve toplumsal vaka, birer kitle gösterisi, zaman zaman da bir festival haline gelen sahnelemeleriyle ele alınmış ve bu toplumsal olayları mümkün kılan tiyaronun ana bileşeni seyirci faktörü tarih yazımının ana eğilimin aksine analiz çerçevesine dahil edilmiştir. Bu noktadan hareketle bu tez tiyatroyu bir edebiyat incelemesi alanından ziyade toplumsal tarihin bir araştırma alanı olarak ele almıştır. Bu çalışmanın temel kaynakları dönemin basınında çıkan tiyatro eleştirileri, haber ve ilanları, anılar ve Başbakanlık Osmanlı Arşivi belgeleridir.
Özet (Çeviri)
This study scrutinizes the role of theater in the transformation of the public sphere and its political character by focusing on the ?theater epidemic? that emerged immediately after the 1908 Revolution. This period is conceptualized as the ?theater of revolution? which started with the first performance of Besa by Şemsettin Sami and ended first with the ban of Sabah-ı Hürriyet and finally with the 31 March Affairs. In this period in which mass politics emerged was distinctive from the previous and following eras, theater was used as an effective vehicle in the transformation of the public sphere, mobilization of the masses and intervening in the actual daily politics. In this regard, the performances of the plays are taken into account as a social and political phenomenon, rather than a literary text. These performances forms the main subject of this thesis were social, political and mass events, which reflected the revolutionary aspects of the period. However, these performances are undermined by the conventional historiography with the claim that they do not have ?artistic? value. The performances of Besa, Vatan, and Sabah-ı Hürriyet, which are the representatives of the genre of revolutionary plays, became political and social events such as a mass pageant, a festival or a demonstration. In this respect this study includes one of the main components of theater, the audiences, in the analysis by criticizing the conventional theater historiography. That is why, this thesis consider theater as a research area of social history rather than field of literature. The main sources of this thesis are comprised of theater critiques, new and advertisements that appeared in periodicals, memoirs and the Başbakanlık Ottoman Archives.