G. Rossini'nin Sevil Berberi operası üzerine reji çalışması
A directorial work on G. Rossini's opera The Barber of Seville
  1. Tez No: 740687
  2. Yazar: AYŞE DAĞISTANLI PARLAR
  3. Danışmanlar: PROF. EROL İPEKLİ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Opera Şarkıcılığı ve Rejisörlüğü Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, 30 Kasım 2019 tarihinde Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde sahnelenen, rejisi araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiş, G. Rossini'nin Sevil Berberi Operası'nın detaylı olarak incelenmesi konu alınmıştır. Çalışmayı derinleştirmek adına kaynak tarama yöntemi kullanılarak bestecinin bakış açısı, içinde yaşadığı dönem, kişisel yaşamı ve tarihsel olaylar irdelenmiştir. Yine aynı amaçla operanın bestelenmesine kaynak teşkil eden tiyatro oyunu ve yazarının hayatlarına da metin içinde yer verilmiştir. Beaumarchais'in bu oyunu temelde, Fransız İhtilali ve ardındaki felsefi akımların sıradan gerçeklikler ile seyirciye yansıtılmasını sağlar. Bu bakış açısı ile söz konusu devrimin üç ana fikrinden biri olan“özgürlük”ilkesi, reji düşüncesinde işlenen ana fikri temsil etmektedir. Araştırma sürecinde derinliği daha fazla vurgulanan bu bakış açısı oyunculuk, dekor, kostüm, ışık gibi sahnesel araçlar için de bir ana beden teşkil eder. Bunlar, tüm reji anlayışı ile bağlantılı olan anlatı bütünlüğünün araştırmacı tarafından sağlanmasını içermektedir. Çalışmada bölümler halinde sahnelenen oyunun reji defteri sunulmaktadır. Dekor tasarım eskizleri ve görselleri, kostüm eskizleri ve uygulamaları, ışık planları, aksesuar listeleri metin içinde sunulmuştur. Aynı zamanda oyunun seyirci ile yapılan ilk temsilinden alınmış fotoğraflara da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a detailed examination of G. Rossini's Barber of Seville, which was staged at Ankara State Opera and Ballet on November 30, 2019, is studied by the researcher. In order to examine in more detail, the perspective of the opera composer, the period in which he lived, his personal life and historical events were studied by using the literature review method. For the same purpose, the theater play and the life of its author, which is directly effected to the composition of the opera, are also included in the text. This play of Beaumarchais basically ensures that the French Revolution and the philosophical movements behind it are reflected to the audience with ordinary realities. From this point of view,“freedom”, which is one of the three main ideas of the French Revolution, represents also the main idea of the director. This perspective also constitutes a main body for the staging tools such as acting style, decor, costume design and lighting. In the study, the director's notebook of the staged play is presented in sections. Decor design, decor sketches and visuals, costume sketches and applications, light plans, accessory lists are also presented in the text. At the same time, photographs taken from the performance of the first play with the audience are included.