Nationalism and migration: the post 1950 balkan immigrants from Yugoslavia
Milliyetçilik ve göç: 1950 sonrası Yugoslavya'dan Balkan göçmenleri
  1. Tez No: 206490
  2. Yazar: BAYRAM ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM KARAÖMERLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Tarih, Political Science, Sociology, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu tez, 1950 sonrası Türkiye'de milliyetçilik, göç ve kimlik arasındaki iliskiyi incelemektedir. Göçmenlerin kendi milliliklerini nasıl tanımladıkları ve Türkiye'ye göç etmelerini mesrulastırdıkları yolları çalısmaktadır. Bu nedenle, 1950 öncesi Balkanlar'dan Türkiye'ye göç ile ilgili ikincil kaynaklardan ve hatıratlardan, tarihsel bir altyapı vermektedir. Bu tez, esas olarak yirmi göçmenin Yugoslavya'da ve Türkiye'deki gündelik deneyimlerini ve hikayelerini içeren bir sözlü tarih çalısmasına dayanmaktadır. Müslüman ve Türk kimlikleri etkisiyle Balkan göçmenlerinin degisen milliliklerini çalısmaktadır. Bu anlamda, göçmenler kendi milliliklerini Osmanlı mparatorlugu dönemine dayandırma egilimindedirler.Ayrıca bu tez, milliyetçiligin yaratılabilir olmasına karsın, siyasi, tarihsel, ekonomik, nedenlerle somuslastıgını da göstermeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle, bu tez milliyetçiligin hayali bir varlık olmadıgını gösterme iddiasındadır. Sonuçta bu tez ilk olarak, göçmen olmanın zorluklarını 1950 sonrası Yugoslavya göçmenlerinin deneyimleri üzerinden incelemektedir. kinci olarak Balkan kimliklerinin Türk milliyetçiligi ile olan iliskisini çalısmaktadır. Türkiyelilik kavramı altında Balkan kimliklerini degerlendirmektedir. Aynı sekilde Türkiye'ye göç ve Türkiye'de milli kimligin olusmasında Balkanlıları örnekleyerek katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between nationalism, emigration and identity in Turkey in the post-1950 era. It studies the ways in which the immigrants define their nationality, legitimize their emigration to Turkey. For this reason, it first gives historical background from the secondary resources and memoirs about the immigration from Balkans to Turkey before the 1950s.This thesis is mainly based on oral history that includes twenty interviewees? daily experiences and narratives both in Yugoslavia and then in Turkey. It studies the changing nationalities of Balkan immigrants through the effect of Muslim and Turkish identity. In this manner, immigrants tend to base their nationality dating back to the Ottoman Empire times. Moreover, this study aims to illustrate that although nationalism can be created, it has been materialized by political, historical, economical reasons. For this reason, this thesis claims that it is not an imaginary entity. As a result, this thesis examines at first the difficulties of being an immigrant through analyzing the post 1950 Yugoslavian immigrants? experiences. At second, it studies the relations between Balkan identities with Turkish nationalism. It considers Balkan identities under the concept of being from Turkey. In the same manner, this thesis contributes to the literature through giving the example of Balkan people within the framework of the immigration to Turkey and the constitution of national identity in Turkey.