Tracing modernity in the popular romances of the early republican period (1930-1945): The novels of Kerime Nadir, Esat Mahmut Karakurt and Muazzez Tahsin Berkand
Erken Cumhuriyet dönemi popüler romanslarında moderniteyi izlemek (1930-1945): Kerime Nadir, Esat Mahmut Karakurt ve Muazzez Tahsin Berkand'ın romanları
- Tez No: 206500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Political Science, History, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez Kerime Nadir, Esat Mahmut Karakurt ve Muazzez Tahsin Berkand'ın 1930 ile 1945 arasında yayınlanmıs popular romans romanlarındaki modernite söylemini açıga çıkartmaya çalısmaktadır. Bu romanların analizleri, romanlar arasındaki benzerlik ve farklılıkları, o dönemin yazınsal üretim ve tüketim mekanizmalarıyla beraber dikkate alan kültürel bir baglam içinde yapılmaktadır. Bu baglam, iki savas arası modernitesiyle gelen sosyal degisimi kadın-erkek iliskileri üzeriden anlatan popular romans romanlarının yükseliste oldugu daha küresel bir egilimle iliskilendirilmistir. Bu çerçeve içinde, burada çalısılan popular romans romanlarında anlatılan modernite, kanon romanlarında bulunandan farklı bir modernite söylemine isaret etmektedir. Erken Cumhuriyet döneminde yeniden olusan orta sınıf tarafından kabullenilen popüler romans romanlarının bu söylemi, moderniteye daha olumlu bir sekilde yaklasır ve kendiliginden bir sosyal degisimin sinyallerini verir.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to unearth the modernity discourse in the popular romance novels of Kerime Nadir, Esat Mahmut Karakurt and Muazzez Tahsin Berkand published during the period between 1930 and 1945. The analysis of these novels is made within a cultural context in which the similarities and differences of the novels are examined along with the literary production and consumption mechanisms of the period. This context is related to a global trend, the rise of the popular romance novels that narrate the social change, which was brought about the interwar modernity, over the man-woman relations in most part of Europe. In this framework, it is observed that modernity narrated in the popular romance novels studied here indicates a different modernity discourse than that exists in the canonical novels. This discourse of the popular romance novels, which is welcomed by the re-emerging middle class in the early Republican period, approaches modernity in a more positive manner and signals an intrinsic social change.