Soğuk savaş sonrası uluslararası alanda tehdit algılamaları
International perception of threatening after the cold war
  1. Tez No: 206514
  2. Yazar: AYŞE SEMİN GÖZAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LEVENT ÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Soguk Savas agır ekonomik maliyetlere, yıkım ve pek çok kayıplara, hatta sosyalist toprakların genislemesi ve metropollerce kontrol edilemeyen sonuçlara neden olan savaslardan kapitalist emperyalist dünyanın çıkardıgı yeni bir savas anlayısıdır. Savas meselesindeki ölçü, askeri zafer ya da maglubiyetten çok, elde edilen sonucun nihai hedefte uyumlu olup olmamasıdır. Soguk savas, daha genis bir anlama, uygulama sahasına, teorik olarak da formüle edilme zorluguna sahiptir. Soguk savasta düsman hem açık, hem de gizlidir.
Özet (Çeviri)
Cold War is a new understanding of battle that the capitalist and imperialist world has put forth rooting from the wars that caused heavy economical costs, destructions, many other losses, and even expansion of the socialist lands as well as results that cannot be controlled by the metropolises. The criterion in the war issue is, rather than the military victory or defeat, is whether the result is compatible with the predefined target. Cold war suggests a broader notion of acknowledgement, field of practice, and competence of theoretical formulation.