Yazılım sektöründe proje yönetimi
Project management in software sector
  1. Tez No: 206515
  2. Yazar: ERTÜRK KIR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. CEMAL ZEHİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Degisen ve gelisen teknoloji mal ve hizmet üretiminde rekabeti artırmıs, isletmeleri üretimde bu gelisime ayak uydurmaya yöneltmistir. Bu anlamda isletmeler projelerini gerçeklestirmede Gantt, CPM ve PERT gibi bilimsel proje yönetimi tekniklerini kullanmaya baslamıstır. Projeyi baslangıç ve bitis zamanı belirlenmis, bir amaç dogrultusunda yazılı hale getirilmis, bütçe ve zaman kısıtıyla tanımlanmıs geçici ve her biri birbirinden farklı is aktivitesi olarak, proje yönetimini ise belirli amaç ve hedeflere ulasabilmek için isletme kaynaklarının verimli ve etkin bir sekilde planlanması, organize edilmesi, yönetilmesi ve kontrolü olarak tanımlayabiliriz. Projeleri, proje yönetimi teknikleri kullanılarak planlanan zamanda, planlanan bütçeyle, belirlenmis ve görev tanımları yapılmıs personelle, tüm kaynakları en iyi sekilde kullanarak yapmak hedeflenmistir. Bu çalısmada proje yönetiminin yazılım sektöründeki yeri ve önemi anlatılmıs ve yazılım sektöründeki bir projenin incelenmesiyle detaylandırılmıstır.
Özet (Çeviri)
The changing and improving technology has increased the competition in providing product and service, and had directed entities to work in accordance with there improvements. To realize their projects, the enitites have started to use scientific project management technics like Gantt, CPM and PERT We can define project as a working activity which has certain beginning and ending date, based on a purpose, and defined with budget and time limit, and project management as efficient planning, organisation, management and control of resources in order to reach certain goals. The aim is to complete the projects by using project management technics,in planned time, with planned budget and, chosen and mission objectives given personnel, by using all of the resources efficiently. This paper shows the place and importance of project management in software sector and it has been detailed with working on a project in software sector.