Sigortacılık sektöründe acentelerin önemi
Importance of agents in insurance sector
- Tez No: 206520
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Sigorta, insanların yasadıkları süre içerisinde gerçeklesebilecek sosyal, ekonomik ve fiziksel risklere karsı tercih ettikleri korunma yollarından birisidir. Sigorta sirketleri belli bir prim karsılıgında sözü edilen riskleri üstlenerek, rizikonun gerçeklesmesi sonucunda ortaya çıkacak kayıpların parayla ölçülebilen zararlarını karsılayan kurumlardır. Bu tez çalısmasında sigortacılık ve sigortacılıgın tarihsel gelisimi arastırılarak bilgi verilmistir. Sigorta sektöründe yer alan kurumlar ve kuruluslara deginilerek, sektörde oynadıkları roller ve almıs oldukları görevlerden bahsedilmistir. Türkiye'de ve Avrupa'da sigorta poliçelerinin sigortalılar ile bulusmasını saglayan sigorta aracılarına deginilerek, sigorta aracılarından acentelerin sektördeki olusumu, rolü ve önemi ayrıntılı olarak belirtilmistir. Yapılmıs olan çalısmanın sonunda sigorta aracılarından acentelerin Avrupa Birligi üye ülkelerindeki kurulus standartları, donanımları ve rolü incelenmistir. Türkiye'de yeralan acentelerin yeterli derecede bilgi ve birikime sahip olmaları saglanmalı, acentelik faaliyetinde bulunmak isteyen kisi ve kurumlar için kriterler gelistirilmesi gereklidir. Acentelerin hem temsil ettikleri sigorta sirketlerini, hem de sigorta sözlesmesi pazarladıkları müsterilerini memnun etmeleri amacıyla gerekli egitim ve donanıma sahip olmaları esastır. Bu tez çalısmasının sigortacılık sektörüne, sigorta sirketlerinin acentelik teskilatını yönetiminde görev alan departmanlara ve sigorta acentelerine referans olması temenni edilmektedir.
Özet (Çeviri)
nsurance is a form of protection for people, against social, economical and physical risks they face, in their lifetime. Insurance companies meet the losses that are measurable with money, that may occur by taking suchs risks, against certain commissions. In this thesis, information has been given regarding Insurance and the historical evolution of the Insurance. Association and Foundations in the Insurance Industry and their roles and duties have been mentioned. In Turkey and in Europe, Insurance mediums who ensures that Insurance Policies are met with the insured, are pointed out; it?s agents? roles and importance has been shown. Based on the study, foundation standards, equipment and roles of the agents of Insurance Mediums in EU Countries are examined. It is necessary to ensure that agents in Turkey have satisfactory knowledge and equipment and to establish criterias for those who would like to participate in Agency Operations. It is vital that agents must have the necessary education and equipment in order to satisfy the Insurance Companies they represent and the customers whom they market. It?s desired that this thesis would be a referance to the Insurance Industry, managing Departments in The agents of Insurance Companies and Insurance agents..