Dünyada ve Türkiye'de organik tarım ürünleri dış ticaret ve Türkiye'nin AB'ye uyumu
- Tez No: 206521
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖNDER OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, son yıllarda tarımsal üretimde, yeni bir üretim yöntemi olarak kabuledilen organik tarım üretimi araştırılmıştır. Organik tarım ürünleri pazarının dünyada veTürkiye'deki durumu incelenmiştir. Ülkemiz organik tarım ürünleri ihracatı için önemli birpazar olan Avrupa Birliğindeki ve Türkiye'deki yasal düzenlemeler ile Avrupa Birliği ileTürkiye'nin uyum durumu incelenmiştir.Birinci bölümünde; organik ürünler talebinin gelişimi, organik tarım ilkeleri vesistemin avantajlarını incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde; dünyada organik tarımürünleri ticaretinin boyutuna değinilmiştir.Üçüncü bölümde ise organik tarım ürünlerinin Türkiye'deki üretim miktarları, üretimalanları, iç pazar talebi, ihracatı incelenmiştir. Çalışmanın son kısmında ise Avrupa Birliğindeorganik tarım incelenmiş, Avrupa Birliği ve Türkiye'deki yasal düzenlemelerkarşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, organic agriculture production that has accepted a new productionmethod in recent years is researched. And organic agricultural products market is analyzed inthe world and Turkey. And also, legal regulations about the organic agricultural production inTurkey and European Union is compared because of the European Union is the mostimportant export market for Turkey.In the first section, development of organic agriculture product?s demand, organicagriculture?s principles and advantages of this system has been analyzed. In the secondsection of this study, the dimension of world organic agriculture product?s trade has beenmentioned.In the third part, organic agriculture product amounts, production areas, market andmarket demand in Turkey has been researched. In the last part of the study, the organicagriculture system in European Union has been mentioned and legal regulations of organicagricultural products have been compared between European Union and Turkey.