İslam Hukuku'nda akdi mesuliyetten doğan tazminat
- Tez No: 20655
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYREDDİN KARAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
Özet:İslâm Hukukunda Akdi Mesuliyetten Doğan Tazminat isimli tez çalışması, BorçlarHukukunun çok temel bir problemi olan akitlerden doğan borçların ifa edilmemesi,kötü yahut geç ifası hallerindeki neticelerini ele almaktadır. Konuya akitten doğanborçların tazmin sorumluluğu açısından tasnifi ile başlanmış ve İslâm hukuku ile Batıhukuku, özellikle Türk Borçlar hukuku mukayeseli olarak ortaya konulmayaçalışılmıştır. Dört bölümde yürütülen çalışmada İslâm Hukukunda temerrüt,imkansızlık ve kötü ifanın akdi sorumluluğa etkisi, sorumluluğun unsurları ve nihayetakit tipleri bakımından yapılan gruplandırmaya uygun olarak tazminat durumu elealınmıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract:The thesis study on compensation arising from the contractual obligation in Islamic lawdeals with the consequences of non-performance of obligations arising from contractswhich are a very basic problem of the Law of Obligations. The issue was started withthe classification of liabilities arising from the contract in terms of the liability ofcompensation and it was tried to be determined comparatively with Islamic law andWestern Law, especially Turkish Law of Obligations. In the study carried out in fourchapters; the status of compensation in terms of default, impossibility and the effect ofbad performance on the contractual responsibility, the elements of responsibility inIslamic Law, and finally the grouping in terms of the types of contract are discussed.