İslâm aile hukuku ve Türk medeni hukukunda evlilik birliğinden ve evlilik birliğinin sona ermesinden kaynaklanan nafaka
Alimony arising from the marriage union and its dissolution in Islamic family law and Turkish civil law
- Tez No: 928333
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİM KAYADİBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
İslâm, aileyi toplumun temel birimi olarak görmüş ve kadınla erkeği nikâh akdi ile birbirine bağlamıştır. Kadınla erkek arasındaki bu bağdan dolayı erkek ve kadına bazı hak ve sorumluluklar vermiştir. Nikâh akdi gerçekleştiği andan itibaren kocayı, evlilikten doğan nafaka borçlusu kılmış ve kadının geçim masraflarından mesul tutmuştur. Kadını da evlilik birliği devam ettiği sürece bu nafakanın alacaklısı olarak görmüştür. İslâm evlilik birliğini kutsal görmüş ve evlilik birliğinin sona ermesini istememiştir. Ancak her ne kadar evliliğin devam etmesini istese de boşanmaya da izin vermiş ve boşanmaya da bir takım hukuki sonuçlar bağlamıştır. Nikâh akdinden dolayı kocayı nafaka sorumlusu gördüğü gibi, boşanmada da kocanın nafaka sorumluluğunu devam ettirmiş fakat bunu bir süreyle sınırlandırmıştır. Bu çalışmanın amacı her dönemde güncelliğini koruyan ve farklı ülkelerin hukuk sistemlerince de düzenlenen bir konu olan nafakanın İslâm Hukuku ve Medeni Hukuk açısından mahiyetinin bilinmesidir. Çalışmanın ilk kısmında İslâm Aile Hukuku'nda nafaka, çeşitleri, hukuki delilleri, vücub şartları, kapsamı, mehir ve iddet konuları açıklanmıştır. İkinci kısımda Medeni Hukuk'ta nafaka genel olarak incelenmiş, çeşitleri ve nafakanın genel özellikleri işlenmiştir. Üçüncü kısımda eşlerin birbirlerine karşı bakım yükümlülüğü kapsamında tedbir nafakası ele alınmış ve İslâm Hukuku'ndaki evlilik nafakası ile benzer ve farklı yönleri değerlendirilmiştir. Son kısımda ise yoksulluk nafakası konusu işlenmiş ve İslâm Hukuku'ndaki nafaka ile benzer ve farklı yönleri ele alınmış, süresiz nafaka konusu hakkında çözümler aranmıştır.
Özet (Çeviri)
Islam views the family as the fundamental unit of society and binds a man and a woman together through the contract of marriage (nikah). This bond establishes mutual rights and responsibilities for both parties. From the moment the marriage contract is concluded, the husband assumes financial obligations arising from the union, being held accountable for the wife's living expenses. The wife, in turn, is regarded as the recipient of this financial support for the duration of the marriage. Islam sanctifies the marital union and discourages its dissolution. However, while emphasizing the continuity of marriage, it also permits divorce and attaches certain legal consequences to it. Just as the husband is deemed responsible for alimony within the context of marriage, Islamic law extends this obligation post-divorce, though it imposes a temporal limitation on such support. The purpose of the study is to elucidate the nature of alimony, a subject of enduring relevance across different eras and legal systems, from both Islamic and civil law perspectives. The first section of the study explores alimony in Islamic law, including its types, legal foundations, conditions of obligation, scope, and related topics such as mahr (dower) and iddah (waiting period). The second section provides a general examination of alimony in civil law, addressing its types and characteristics. The third section focuses on maintenance obligations between spouses, particularly temporary alimony (tedbir nafakası), comparing its similarities and differences with marital alimony in Islamic law. Finally, the study addresses poverty alimony (yoksulluk nafakası), evaluating its parallels and divergences with alimony in Islamic law and proposing solutions to issues related to indefinite alimony.