Cumhuriyetten günümüze ilköğretim I. kademe sosyal bilgiler programlarının Atatürk ilkelerine göre değerlendirilmesi
The evaluation of first degree social studies programs in primary school education from republic to the present day according to the principles of Atatürk
- Tez No: 206561
- Danışmanlar: PROF.DR. MUHARREM ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Ulusal Bağımsızlık Savaşı sonrası kurulan Cumhuriyetle birlikte kişiegemenliğinden ulus egemenliğine, dini eğitimden Milli Eğitime geçilmiştir. Nitekim,Osmanlı Devleti'nde eğitimde dini temeller ağır basıyordu. Cumhuriyetin ilanından kısabir süre sonra yapılan çalışmalarla; çağdaş, laik, bilimsel, eşitlikçi, işlevsel ve milli bireğitim sistemine doğru gidilmeye çalışılmıştır. Nitekim bu alanda bir dizi kanunidüzenlemeler de yapılmıştır. (Tevhid-i Tedrisat Kanunu, Latin Alfabesinin Kabulü,Millet Mektepleri vb.)Diğer yandan, ilköğretimde yeni düzenlemelere gidilmiş ve yurt dışındanyabancı uzmanlar çağırılarak onların da katkılarıyla yeni ilköğretim programlarıoluşturulmuştur. Bunlar; 1924, 1926, 1930, 1936, 1948, 1962, 1968 programlarıdır. Buprogramlarda zamanla değişiklik yapılmıştır. Mevcut program öncesi köklüdeğişiklikler 1998'de yapılmış ve 2004-2005 öğretim yılına kadar sürmüştür. Dahasonra 2004-2005 öğretim yılında bir taslak program oluşturulmuş ve bu program 2005-2006 öğretim yılında uygulanmaya konmuştur.1924'ten 2004-2005 öğretim yılına kadar yürürlükte olan İlköğretimProgramının eğitim felsefesinin temelini Atatürk İlkeleri çerçevesinde, cumhuriyetçilik,millilik oluştururken, mevcut programın felsefesini yerelleşme ve küreselleşmeoluşturmaktadır.İlköğretim Sosyal BilgilerNitekim 1998'den 2004'e kadar okutulanProgramının genel amaçlarında Atatürk, Türk, Vatan, Millet, Cumhuriyet ve Millikavramlar 43 kez işlenmiş iken, mevcut programda 10 kez geçmektedir.1998'de 5. sınıflarda okutulan Sosyal Bilgiler ders kitabında yer alan ulusalkavramların toplam sayısı 1139'dur. Bu kavramların 1074'ü mevcut programda yerverilmeyen ?Vatan ve Millet? ve ?Cumhuriyete Nasıl Kavuştuk? ünitelerinde yeralıyordu. Mevcut program tüm dünyada bireysel, toplumsal ve ekonomik alandayaşanmakta olan değişimleri ve gelişmeleri göz önüne alınarak hazırlanmıştır. Ancak,Türkiye Cumhuriyetinin ve Türk Eğitim felsefesinin temelini teşkil eden milliliktenuzak olduğu gibi Atatürk İlkelerini ise tamamen kapsamamaktadır. Atatürk İlkelerininve Atatürkçülüğün öğrencilere kavratılması konusunda eksiklikler içermektedir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Atatürkçülük, Atatürk İlkeleri, Milli Eğitim, Program,İlköğretim, Kazanım.
Özet (Çeviri)
With the Republic founded after the National Independence War, individualdominance changed into national dominance and religious education changed intoNational Education. Indeed, in the education of the Ottoman Empire, religious baseswere dominant.With the practices made a little while after the declaration of the Republic, it wasstruggled to go towards an education system which is contemporary, secular, scientific,egalitarian, functional and national. In fact, a number of legitimate arrangements weredone on this area. (Tevhid-i Tedrisat Law, the acceptance of Latin alphabet, Nationschools, and so fort.)On the other hand, new arrangements were done in the primary school educationand new education programs were developed with the contributions of the foreignexperts invited from abroad. These are the 1924, 1926, 1930, 1936, 1948, 1962, 1968programs. Some alterations were done on these programs by time. The radical changesbefore the existing program were done in 1998 and continued until the 2004-2005education year. Later on, in the 2004-2005 education year, a draft was designed and thiswas put into practice in the 2005-2006 academic year.The education philosophy of primary school programs in validity from 1924 to2004-2005 academic year is based on republicanism and nationalism in the frameworkof Atatürk?s principles. As for the existing program, the philosophy is based onregionalism and globalization.In fact, Atatürk, Turk, homeland, nation, and national concepts were repeated43 times in the general objectives of the primary school Social Studies curriculum butthese concepts were repeated only 10 times in the existing program.In 1998, the total number of national concepts in the Social Studies coursebooksof the 5th grades was 1139. and 1074 of these concepts were in the units named`Homeland and Nation? and `How we reached Republic? which are not in the currentprogram.The current program was prepared taking into consideration the alterations anddevelopments on individual, social and economic areas. However, it is away from thenationalism which forms the basis of Turkish Republic and Turkish EducationPhilosophy and it does not usually completely cover the principles of Atatürk. There aresome deficiencies in terms of gaining students the principles of Atatürk and Kemalism.KEY WORDS: Kemalism, Principles of Atatürk, National Education, Program,Primary Education, Achievement