İnternet kafeler ve ortaya çıkan sorunlar: İlköğretim öğrencileri, öğretmenleri ve internet kafe işletmecileri üzerine bir araştırma
Internet cafes and their problems: Research on primary school students, teachers and internet cafe business managers
  1. Tez No: 206560
  2. Yazar: ÖZLEM KIRIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADİL TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu araştırmada internet kafelerde ortaya çıkan sorunlara ilişkin ilköğretim 2. kademeöğrencileri ve öğretmenleri ile internet kafe işletmecilerinin görüşlerinin ortaya konulması veöğrencilerin internet kafeye ilişkin tutumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma giriş,kuramsal bilgiler ve ilgili araştırmalar, yöntem, bulgular ve yorumlar, sonuç ve öneriler olmaküzere beş bölümden oluşmaktadır.Tarama türünde yürütülen bu araştırma, Gaziantep ilinde bulunan 8 ilköğretim okulu ve16 internet kafede yapılmıştır. Araştırma üç farklı sosyo ekonomik grupta bulunan toplam 632öğrenci, ilköğretim okullarında görev yapan 95 branş öğretmeni ve 16 internet kafeişletmecisi üzerinde gerçekleştirilmiştir. lköğretim 2. kademe öğrencilerine ?Öğrenci Anketi?ve ? nternet Kafe Tutum Ölçeği?, ilköğretimde görev yapan branş öğretmenlerine ?ÖğretmenAnketi?, internet kafe işletmecilerine ? nternet Kafe şletmecisi Görüşme Formu?uygulanmıştır.Anketlerden, tutum ölçeğinden ve görüşme formundan elde edilen veriler istatistikselteknik olarak frekans (f) ve yüzde (%) gerekli görüldüğü yerlerde, tek yönlü varyans analizi,t-testi, Ki-Kare kullanılarak açıklanmış ve yorumlanmıştır.ANAHTAR KEL MELER: lköğretim Öğrencileri, nternet, nternet Kafe,
Özet (Çeviri)
It is aimed in this research to investigate precisely the opinions 2nd degree students andteachers together with the business managers of the internet cafes regarding the problemsoccurred in internet cafes and the attitude of the students towards internet cafes. The researchconsists of five parts as introduction, theoretical background and related researches, method,findings and interpretations, conclusions and recommendations.This research, conducted as a type of survey thoroughly, was performed at eight primaryschools and sixteen internet cafes in Gaziantep. It was implemented on total 632 studentsfrom three different social economic groups, 95 branch teachers working in primary schoolsand 16 internet café business managers. ?Student Survey? and ?Internet Café Attitude Scale?for Primary Education Second Degree students, ?Teacher Survey? for branch teachersworking in Primary Education and ?Internet Café Business Manager Interview Form" forinternet cafe business managers were used.The data, received from surveys, attitude scale and interview forms, were explained andinterpreted statistical technically by using frequency (f) and percent (%), One way Anova, t-test, where necessary Chi-Square.KEY WORDS: Primary Education students, Internet, Internet Cafe,