Yarı resmi bir örgütte stratejik planlama uygulaması: Aydın Ticaret Odası örneği
Strategic planning imlementation in a semi governmental organization: Aydin Chamber of Commerce
  1. Tez No: 206562
  2. Yazar: ELİF ACAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN BAYRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Her organizasyon, çevresiyle uyum içinde olmak zorundadır. Gelecek üzerinedüşünmek, muhtemel değişimin yönünü saptamak ve beklenen değişimeorganizasyonun uyumunu sağlamak için, sistemli bir düşünme ve sorgulama sürecineihtiyaç duyulmaktadır. Stratejik plânlama anlayışı, organizasyon-çevre ilişkisinebütüncül bir perspektiften yaklaşılmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle destratejik plânlama önemlidir.Bu çalışma, Aydın Ticaret Odası'nın kendine özgü yarı-resmi yapısıçerçevesi içerisinde, stratejik plânının hazırlanmasını hedeflemektedir. Ayrıca,Aydın Ticaret Odası, ilin girişimcilerinin oluşturduğu bir örgüt olarak, ilin rekabetçigücünün yaratılması sürecinde rol oynayan önemli kuruluştur. Günümüzde Odanınbu görevini etkin ve verimli sürdürülebilmesi, yönetim faaliyetlerinin bir plânlamadâhilinde yürütülmesini zorunlu kılmaktadır. Bu amaçla bir stratejik plân çalışmasıgerçekleştirilmiştir.ANAHTAR SÖZCÜKLERStratejik Plânlama, Ticaret Odaları, SWOT Analizi, Stratejik Amaçlar, Hedefler.
Özet (Çeviri)
Every organization must adopt to its environmental conditions. A methodicalthinking, decision making and querying processes are required to think about future,to define the directions of possible changes and to adopt organization to changes.Because strategic planning concept helps us to observe interaction betweenorganization and environment from all points of view, it is inevitable for allorganizations.This study's objective was to determine Aydın Chamber of Commerce?sstrategic plan considering its own specific semi-governmental organizationalstructure. Aydın Chamber of Commerce, which was founded by city?s enterpreneurs,has an important role in the process of creating competitive power of Aydın. Today,if only Chamber could perform its management activities in accordance with astrategic plan, it would be effective and efficient. The strategic plan has beenprepared for this purpose.KEY WORDSStrategic Planning, Chambers of Commerce, SWOT Analysis, Strategic Goals,Objectives