Kurtuluş Savaşı yıllarında Balıkesir
During the Independence War Balikesir city
  1. Tez No: 206591
  2. Yazar: ENGİN GÜLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
I.Dünya Savaşında yenik çıkan Osmanlı Devleti, bu yenilgi üzerine imzalamakzorunda kaldığı Mondros Mütarekesi (30 Ekim 1918 ) ile birlikte ülke genelinde haksızişgaller başgöstermiştir. Türk milletinin istiklaline olan düşkünlüğü, tarihinin dinamiklerindengelen tecrübesiyle birleşince, haksız işgaller karşısında gücünü halktan alan ?Kuvâ-yıMilliye? hareketi doğmuştur.Kuvâ-yı Milliye hareketinin en yoğun bir şekilde yaşandığı yerlerden birisi deBalıkesir ve çevresi olmuştur. 16 Mayıs 1919'da kurulan ?Balıkesir Redd-i İlhak Heyeti?sayesinde yakılan ilk meşale Yunanlılara karşı kurulan cephelerle batı cephesinde düşmandurdurulmuştur. Bunların da ötesinde Balıkesir ili gerçekleştirdiği ?Kongrelerle? Egebölgesindeki Milli Mücadelenin öncülüğünü yaparak uyanışın kıvılcımlarının en sistemli veorganize olarak yapıldığı yerlerden biri olarak anılmıştır. Kongrelerle teşkilatlandıktan sonracephe gerisi idari faaliyetleriyle başarılı ve düzenli cepheler oluşturmuştur. Teşkilatı vecepheleri ile Yunanlıların hesaplarını bozan Balıkesir Kuvâ-yı Milliyesi, bölgesinde meydanagelen Anzavur isyanlarını bastırarak İngilizlerin entrikalarını boşa çıkarmıştır.Kurtuluş Savaşı ile birlikte meydana gelen olaylar kronolojik olarak aktarılmayaçalışılarak yerine göre bir nevi yerel tarihçilik anlayışı çerçevesinden hareketle bu dönemiçerisindeki gelişmeler gözden geçirilmiştir. Gerek kongreler, gerekse ayaklanmalar ve ilin odönem içinde bulunduğu koşulların genel panoraması çizilmeye çalışılmıştır.Anahtar Kelimeler; Milli Mücadele, Kuvâ-yı Milliye, Kongreler.....
Özet (Çeviri)
The Ottoman State was defeated after World War I. so the Armistice of Mondros (30October 1918) has been signed and later as a consequnce of this some of the Turkish citieswere unjustly occupied. However, Turkish Nation?s indulgence of independance, mergingwith the experince stemming from history, on the contrary unfair occupying so ?Kuvâ-yıMilliye-The Nationalist Forces Movement? occurred.Balıkesir and environment regions were also one of the places where the NationalistForces Movement occurred heavily. On 16 May 1919, ?Balıkesir Redd-i İlhak Heyeti? firedthe movement and Greek troops were stopped by the Nationalist Forces Movement front-lines. Furthermore Balıkesir city is known best for the systematic and organised ?Congresses?which initiated the National Struggle in Aegean Region, put into practices. After practicingCongresses formed successful managerial activities and systematic front-lines. Wıthorganisations and front-lines, The National Forces in Balıkesir, as attacked the Greeks, alsodefeated the Anzavur rebellions and did not allow the plans of English to come into being.The events occurred together with the Independence War were mentioned according tothe chronological time and also the movements reigned in these days and the region wererevised with the understanding of local history. The general view of whether congresses,rebellions or the city?s social and culturel conditions tried to be mentioned.Keywords; National Struggle, National Forces, Balıkesir Congresses...