Örgüt kültürü, örgütsel hafıza arasındaki ilişkiler ve firma performansı üzerine etkileri
The relationship between organizational culture and organizational memory and the impact on organizational performance
- Tez No: 206592
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİT KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüz bilgi tabanlı ekonomisinde, bilgi örgütler için çok önemli bir değerolarak ortaya çıkmaktadır. Bilginin oluşturulması, saklanması ve verimli yönetilmesibaşarılı bir örgütün anahtar faktörleridir. Örgütsel hafıza, örgütteki bilgi ve tecrübeninsaklandığı ana merkezdir. Örgüt kültürü, her örgüt için oldukça ayırt edici bir özelliktirve stratejik yönetim yaklaşımında en yaygın ve kritik faktörlerden biri olaraktanımlanır. Örgüt kültürü, açık bir şekilde örgütün gitmek istediği yönü, örgütün birvarlığı olarak belirler. Örgüt kültürü ve örgütsel hafızanın işletme başarısı üzerindekietkileri günümüzde gittikçe daha fazla tartışılmaktadır. Bu çalışmanın amacı örgütkültürü ile örgütsel hafıza arasındaki ilişkileri ortaya koymak ve örgüt performansınaolan etkilerini deneysel bir çalışma ile incelemektir. Bu kapsamda örgüt kültürü veörgütsel hafıza kavramları teorik olarak açıklanmış ve aralarındaki ilişkilerirdelenmiştir. Örgüt kültürünün ve örgütsel hafızanın firma performansı üzerindekietkileri yapılan diğer çalışmalar referans gösterilerek açıklanmaya çalışılmış vesonucunda geliştirilecek olan model ve hipotezler deneysel bir çalışma ile test edilerekortaya konmuştur. Araştırma sonuçları örgütün performansını arttırabilmesi için güçlübir örgüt kültürüne ve verimli çalışan bir örgütsel hafızaya ihtiyacı olduğunu ortayakoymuştur. Aynı zamanda örgütün bu değerleri sürdürmesinin ve geliştirmesinin,gelecekteki performansı için son derece önemli olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In today?s knowledge-based economy, knowledge has becoming the importantasset in organizations. The creation, acquisition, and effective utilization of knowledgeare key factors of a successful organization. The sum of all knowledge assets owned byan organization can be considered to be its organizational memory. Corporate culture isa very distinctive characteristic of individual organizations and has been a well knowncritical factor in the field of strategic management. It clearly sets forth the direction inwhich the company would like to go as an organizational entity. The impact oforganizational culture and memory on organization performance is discussing more andmore todays. The aim of this study is to identify relations between organizationalculture and organizational memory and measure the impact on organizationalperformance with empirical study. In this sense, organizational culture andorganizational memory terms, the relation between this two items and the impact onperformance is being discussed referring to common literature. A survey basedempirical study is prepared in order to measure the level of impact on performance. Theresults of this study point that, to improve organizational performance, organizationneeds to create and maintain strong organizational culture and organizational memory.Also results indicate that, to improve and secure the development of futureperformance, it is very important to organization to build and develop organizationalculture and organizational memory continuously.