Yalova ili arazi kullanımının uzaktan algılama teknikleri ile belirlenmesi
The determination of land-use in Yalova province by using remote sensing techniques
  1. Tez No: 206600
  2. Yazar: MUHAMMET BAHADIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METMET ALİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
İnceleme alanı, Armutlu Yarımadasının kuzey kesiminde yer alan Yalova li'dir. Buçalışmada fiziki coğrafya unsurlarının son derece zengin olduğu yörede arazi kullanımınındönemsel değişimleri uzaktan algılama teknikleri ile incelenmiştir. Günümüzde coğrafyaçalışmalarında her geçen gün daha fazla kullanılan CBS ve UA yöntemleri tezdekullanılmıştır. Genel arazi kullanımını ortaya koymak için yersel çözünürlüğü 30 metreolan 1992, 1999, 2001 yıllarına ait 7 bantlı Landsat TM uydu görüntüleri kullanılmıştır.Her döneme ait kontrollü sınıflandırmaları yapılmıştır. Sayısal topoğrafik verileryardımıyla Yalova li'ne ait fiziki tabanlı haritalar ve arazi kullanımı haritalarıhazırlanmıştır.Bu çalışmalar neticesinde Yalova li'nde en geniş alanı orman alanlarıkaplamaktadır. Orman alanları özellikle Samanlı Dağlarının kuzey yamaçları boyunca şerithalinde bulunmaktadır. Tarım alanları son yıllarda yerleşme alanlarının istilasınauğramıştır. Dolayısıyla mera, tarım ve orman alanları daralırken, yerleşme, sanayi veyollar gibi hizmet alanları genişlemektedir. Sulu tarım alanları akarsu boylarında yoğunlukkazanırken, kuru tarım alanları platoluk alanlarda yoğunluk kazanmaktadır. Zeytin alanlarıArmutlu ilçesinde geniş alan kaplar iken, seracılık faaliyetleri ise düz ve rüzgârdankorunaklı alanlarda yapılmaktadır. Ancak birinci ve ikinci sınıf tarım arazileri,yerleşmeler, sanayi tesisleri ve yollar tarafından işgal edilmiş durumdadır. Bu yöre içinolumsuz bir kullanım demektir.
Özet (Çeviri)
The research covering Yalova Province which locates in the northside ofArmutlu Peninsula, in the east of Marmara Region. In this study, periodical changes ofland-use in the region where the factors of physical geography are rich, by usingRemote Sensing Techniques. The formal content of thesis has been riched byGeographical Information System and Remote Sensing at present. Satellite imageswhich are Landsat TM with 7 bants of 1992, 1999, 2001, have been used in order toindicate general land-use. Classification of every period which is controlled, has beenanalysed. Physical and land-use maps of the Yalova region have been constructed bymeans of numerical topographical data.The largest are is covered by woodlands in Yalova in the result of these studies.Woodlands cover, particularly, in the north slopes of Samanlı Mountain as band whilefarming area has been invaded by the settlements, recently. Pasture, farming andwoodland activities have been decreased but settlement, industry and the roads havebeen increasing. While wet farming is gaining a density throughout the rivers, dryfarming is common in platos. While olive plantations are very common in Armutlu,greenhouse activities are seen in plain and the areas which are sheltered from the winds.However, primary and secondary agricultural zone has been invaded by settlements,industrial plants and the roads. This is a negative using for the region.