Tatar Akçaağacı'nın (Acer tataricum) Trakyadaki dağılışı
Dispersion of Acer tataricum in Threce
- Tez No: 206626
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜLEYMAN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmanın konusu Trakya'da tatar akçaağacının (Acer tataricum)dağılışını ortaya koymak ve ayrıca tatar akçaağacı'nı (Acer tataricum) bir step veağaçlı step türü olarak tanımlayan Browicz'in görüşünü tartışmaktır. ÇalışmamızTrakya'da bitki örtüsünün yetişme şartları ve tatar akçaağacının (Acer tataricum)Trakya'daki yayılış alanları olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Tatarakçaağacının (Acer tataricum) Trakyadaki yayılışı bizzat yapılan saha çalışmalarıile ortaya konmuştur. Tatar akçaağacının (Acer tataricum) Ergene Havzası'ndaoldukça geniş bir sahada yaygın olduğu görülmüştür. Ayrıca Kayalı Baraj Gölüçevresinde yoğun olarak tespit edilen tatar akçaağaçları (Acer tataricum)göstermektedir ki tahripten uzak sahalarda rahatlıkla yetişme imkanıbulabilmektedir. Sahanın, doğal step alanı değil, kuru ormanların tahribi sonucuoluşmuş bir antropojen step olduğunun Dönmez tarafından ispatlanması ve bugörüşünün, yerli ve yabancı araştırmacılarca da hatta Louis tarafından bile kabuledilmesi karşısında, Browicz'in tatar akçaçağacını (Acer tataricum) bir step veağaçlı step türü olarak göstermesini kabul etmenin uygun olmayacağıkanısındayız. Aksi halde tatar akçaçağacını (Acer tataricum), Türkiye'deki diğeryayılış alanlarını da step sahası olarak kabul etmek gerekecektir veya tüm stepsahalarında tatar akçaçağacının (Acer tataricum) görülmesini beklemekgerekecektir. Oysa Trakya dışında, tatar akçaçağacının (Acer tataricum) yayılışgösterdiği Karadeniz dağları ve Toros dağlarının ç Anadolu'ya bakan yamaçlarıgerçek orman sahalarıdır. Tatar akçaçağacının (Acer tataricum) yayılışına bakarakburaları step ve ağaçlı step olarak nitelemenin doğru olmayacağı açıktır.ANAHATAR SÖZCÜKLER :Trakya / Tatar akçaağacı / Kayalı Barajı/Dönmez / Browicz
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to introduce of dispersion of Acer tataricum inThrace and discuss Browicz opinion which defines Acer tataricum as a steppetree. This study has two main parts, whereas the first part is about the growthcondition of flora the other is about the dispersion of Acer tataricum in Thrace.The dispersion area of Acer tataricum has been made clear by surface studies. Itis known that Acer tataricum is very common especially in most part of theErgene Basin , also dispertion of Acer tataricum around Kayalı Dam shows thatthese trees can grow very easily in places which are far away from urban andhuman destruction. As the studies of Dönmez which show that this area is not anatural steppe but it is an antropojen steppe which had been formed afterdestroying forest for urbanization and agricultural purposes has been proved andaccepted by many native and foreign researchers even Louis we believe that it notpossible to accept Browicz theory which claims that Acer tataricum is a steppe tree.Otherwise we have to accept all the other places where Acer tataricum is seen as asteppe, or we must expect to see them in other steppe areas. But, except for Thraceregion, other dispersion areas of Acer tataricum such as Mountains of Blackseaand The Toros mountains (Mid Anatolia Region) are real forests. It is clear that wecan not get the conclusion that these areas are steppe according to the dispersionof Acer Tatarium.