Normandiya çıkarması D-Day 6 Haziran 1944
Normandy landines D-Day June 6, 1944
- Tez No: 206648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnkılap Tarihi Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
ÖZET6 Haziran 1944 yılında Amerikalı ve İngiliz askerler Operation Overlord'u hareketegeçirmek için tarihteki en muhteşem çıkarma harekatını sergilediler. Normandiya Harekatı,İkinci Dünya Savaşı'nın en kararlı batı savaşıydı. Avrupa'nın Müttefiklerce işgaliydi,Harekat 6 Haziran 1944 gece yarısından tam on beş dakika sonra başladı. Bu daima D-Dayolarak hatırlanacak günün ilk saatiydi. Bu anda özellikle Amerikan 101. ve 82. Havaİndirme Tümeni'nden seçilmiş kişiler Normandiya üzerine indi. Beş dakika sonra daİngiliz 6. Hava İndirme Tümeni bu noktanın elli mil uzağına uçaklardan atladılar.Müttefik Hava İndirme Tümenleri Normandiya savaş alanının sınırlarınıbelirlediler. Onların arasında ve Fransız sahili boyunca beş işgal sahili bulunmaktaydı:Utah, Omaha, Gold, Juno ve Sword. Günün ilk ışıklarından önce karanlıkta paraşütçülerNormandiya'nın çalılıkları ile mücadele ederlerken muhteşem donanma bu sahillereyaklaşmaya başladı. İki binden fazla asker, denizci ve sahil koruma görevlisi taşıyanyaklaşık beş bin gemi vardı. Sabah 6.30'ta işgalin ilk dalgasında asıl deniz ve havabombardımanı olmadan önce birkaç bin kişi su içerisinde güçlükle sahile doğru ilerliyordu.Bugün, biz anlıyoruz ki, 6 Haziran 1944'te ilk Müttefik askeri sahile ayak basmadan önceRuslar Almanların en iyi ordularını yenmiş, yaklaşık iki milyon kişiyi öldürerek batısavaşına kararlı bir yardımda bulunmuşlardır. Alman askerlerinin Kanal sahilinisavunmadaki kötü kalitesi hakkında bir çok şey yazıldı. Ancak, bu aynı kişiler her yerdeMüttefik'lerin D-Day amaçlarını elde etmesini engellemişler ve Amerikalıları Omahasahilinde yenilginin eşiğine getirmişlerdir.Bundan sonraki olaylar sadece askeri bir tarihten ibaret değildir. Bu insanlığın birolayıdır: Müttefik kuvvetlerin savaştıkları düşmanın ve D-Day'in kanlı karmaşası içindekendini bulan sivillerin olayıdır. Savaşın başladığı gün Hitler'in dünyayı kuşatan çılgın vedelice tavrını da sona erdirmiştir.XII
Özet (Çeviri)
ABSTRACTOn June 6, 1944, American and British troops staged the greatest amphibiouslanding in history to trigger Operation Overlord. The operation for Normandy was thedecisive western battle of the Second World War. It is the Allied invasion of Europe,commenced at precisely fifteen minutes after midnight on June 6, 1944. In the first hour ofa day that would be forever known as D Day. At that moment a few especially chosen menof American 101st and 82nd Airborn Divisions landed on Normandy. Five minutes laterand fifty miles away British 6th Airborn Division plunged out of their planes.The Allied airborn divisions marked the extreme limits of Normandy battlefield.Between them and along the French coastline lay five invasions beaches: Utah, Omaha,Gold, Juno and Sword. Through the predawn hours as paratroopers fought in the darkbushes of Normandy, the greatest armada began to approach to those beaches. There werealmost five thousand ships carrying more than two hundred thousand soldiers, sailors andcoastguardmen. Beginning at 6:30 A.M. and preceded by a massive naval and airbombardment, a few thousand of these men waded ashore in the first wave of the invasion.Today, we can recognize that the Russians made a decisive contribution to the western warby destroying the best of the German army, killing some two million men, before the firstAllied soldier stepped ashore on 6 June 1944. Much has been written about the poorquality of the German troops defending the Channel coast. Yet these same men preventedthe Allies almost everywhere from gaining the D-Day objectives and on the AmericanOmaha beach brought them close to defeat.What follows is not a military history. It is the story of people: the men of theAllied forces, the enemy they fought and the civilians who were caught up in the bloodyconfusion of D-Day. The day the battle began that ended Hitler?s insane gamble to besiegethe world.XI