İkinci Dünya harbinde Atlantik Deniz harekatı
Naval operations in Atlantic During World war II
  1. Tez No: 191690
  2. Yazar: FATİH KARAGÖL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SALİH ZEKİ İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Tarih, Marine, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
ÖZETTEZ BAŞLIĞI : kinci Dünya Harbinde Atlantik DenizHarekatıYAZAR ADI : Fatih KARAGÖLDeniz Gücünün ne kadar önemli ve de gerekli olduğu hakkında yapılan bir çokçalışmadan hareketle kinci Dünya Harbinde yapılan Deniz Harekatının sonuçları vemodern deniz harbi konusunda alınması gereken derslerin neler olabileceğininincelenmesinin Türk Deniz Kuvvetleri açısından faydalı olacağı düşünülerek bu tezçalışmasına başlanılmıştır.Öncelikli olarak Uluslararası lişkiler açısından Güçler Dengesinin teorik çatısıirdelenmiş, realist ve idealist yaklaşımlar ile Deniz Hakimiyet Görüşü açıklanmıştır.kinci bölümde ise Atlantik'teki deniz rekabetinin esasları ve Almanya ilengiltere'nin deniz stratejileri incelenmiştir.Birinci Dünya Harbinde Atlantik'te meydana gelen savaşlar ve bu savaşlarınsonuçları ile Alman Deniz Kuvvetlerinin hazin sonu tez çalışmasının üçüncübölümünde incelenmiştir. Çalışmanın temelini teşkil eden kinci Dünya HarbindeAtlantik Deniz Harekatı bölümünde ise Almanların ve ngilizlerin yürüttükleri harppolitikaları, teknolojik alanda yapılan yenilikler ve son olarak NormandiyaÇıkarması ile başlayan Alman yenilgisi incelenmiştir.Çalışmanın son bölümünde Atlantik'te yapılan deniz harekatından DenizKuvvetleri olarak çıkarılması gereken sonuçlar incelenmiştir. kinci Dünya harbindeAtlantik'te yapılan deniz muharebeleri de göstermiştir ki, teknolojik alanda yapılanher türlü yenilik savaşın seyrini değiştirebilir, ayrıca moral gücü yüksek birdonanmanın da teknolojik alanda desteklenmesi ile aşamayacağı engelin olmadığıaçıkça görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARYTITLE OF THESIS : Naval Operations In Atlantic DuringSecond World War: Fatih KARAGÖLAUTHORBy keeping in mind the prepared works related to how Naval Forces isnecessary and significant, Naval Action?s results in the Second World War andscrutinizing the lessons which are learned thought worthwhile for Turkish NavalForces. The thesis was started by taking account the idea mentioned above.Initially, the theoretical roof of the Power Equilibrium is researched from thepoint of International Relations and then the Naval Dominance View is clarified withidealistic and realistic approach. At the second part, the essential parts of the AtlanticNaval Rivalry and the Naval Strategies of German and the English?s are examined.The occurred wars in the Atlantic during First World War, the results of thosewars and German Naval Forces?s pathetic end are scrutinized in the third part ofthesis. The basis of thesis, Atlantic Naval Actions during Second World War,includes war policies that were carried out by Germans-British and innovations in thefield of technology and finally, Germans? defeat started with the Normandy wasscrutinized in this part.At the last part of the thesis, the outcomes which can be learned by NavalForces from the naval actions in the Atlantic are scrutinized. The Naval Battleswhich were experienced in Atlantic during Second World War showed us that theinnovations in technology can change the war?s course. Also, if highly motivatedfleet is supported with technology that fleet can overcome all the difficulties.