5271 sayılı ceza muhakemesi kanunu çerçevesinde müdafaa makamının görev ve yetkileri yönünden hukuki statüsü
Obligations and authorities of defence according to 5271 numbered criminal proceeding act and the judicial status of defence
- Tez No: 206655
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HANDAN YOKUŞ SEVÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZETMuhakemenin temelinde farklı düşünceler ve farklılaşan düşüncelerin yarattığıdinamizm vardır. Tez, antitez ve sentez üçlemesinde karşı karşıya gelen birbirinin zıttı,aynı zamanda da tamamlayıcısı iki farklı düşüncenin oluşturduğu bir denge, biruzlaşma noktası vardır bu da sentezdir.Adil bir yargılama sürecinde amaç insan haklarına dayalı bir şekilde maddigerçeklerin araştırılmasıdır. Bu nedenle, bu araştırmanın sonucunun rasyonel olmasıiçin teminatlı iddia makamının tezine karşı antitez üretebilecek bağımsız bir müdafaamakamının olması şarttır. Hâkimin veya mahkemenin senteze ulaşabilmesi iddia vemüdafaa makamları arasındaki bu fikir çatışmasına bağlıdır.Ceza muhakemesi hukukunda günümüzde gelinen noktada müdafaa makamınıişgal eden müdafii, sanığın iradesine bağlı bir temsilcisi olmaktan çıkmıştır. Müdafilik,kendine özgü hak ve yükümlülükleri olan kamusal bir görevin üstlenildiği makamhaline gelmiştir.Bu çalışmada müdafaa makamının genel nitelikleri ve 5271 sayılı CezaMuhakemesi kanununda ve diğer kanunlarda yer alan müdafaa makamının, görev veyetkileri çerçevesinde hukuki statüsü incelenecektir.12
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe judgement based up on different point of view and the dynamism ofdissimilation. At the threeologhy of thesis, anthithesis and synthesis, two differentopposite and also complementary opinions, which come across, constitute a balanceand an agreement point which is called synthesis.On a fair trial in a criminal proceedings law, the aim is investigation ofsubstantial facts which are based on human rights. For this reason, on a fair trial, theremust be a free defence which can carry anthithesis out towards guaranteed publicprosecutor?s thesis. Reaching a synthesis by the judges or chambers depends on theconflict of opinions between defence and public prosecutor?s.Today on a criminal proceedings law, the lawyer at defence has became moreover than a representative of accused, which is connected with accused free will. Thedefence on criminal proceedings has became a post, which has peculiar rights andobligations and entail a public service.At this thesis, the general feature of defence on criminal proceedings law, theobligations and authority of defence according to 5271 Numbered Criminal ProceedingAct and the other specific acts and the Judicial feature of defence will be exemined.13