Avrupa Birliği' ne uyum sürecinde çevre yönetim sistemi ve yerel yönetimler (karşılaştırmalı bir yönetsel modelyaklaşımı)
In The Harmonization of EV processenvironmental management and local governments ( a comperative model approaching)
- Tez No: 206711
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERKAN DEMİRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Dünyamız gittikçe kirlenmekte, insanlar için yasanılmaz bir yer halinegelmektedir. Bu durum insanlıgın her geçen gün biraz daha dikkatini çekmektedir.nsanlıgın vazgeçilmez yasam kaynakları olan hava, su ve toprakların kirlenmesi,insanlıgın gelecekteki yasantısı için dünyamızın yasanmaz hale geleceginin birerhabercisidir.Çevre kirliligi dünyadaki tüm insanları dogrudan etkilemekte ve insanlıgınyasam kalitesine zarar vermektedir. nsanlıgın gündemine 1960'lı yılların basında girençevre kirliligi, bugün gelismis veya gelismekte olan bütün ülkeleri tehdit etmektedir.Diger dünya ülkeleri gibi ülkemizde çevre kirliligi tehdidi altındadır. AB'ye üyeliksürecinde ülkemiz çevre politikalarının, uzun vadeli ve planlı sekilde yürütülmesi,gelecek nesillere temiz bir çevre bırakılması açısından çok önemli bir durum arzetmektedir.Çevrenin korunmasında merkezi yönetimin destegi ile birlikte yerelyönetimlerin çevre konusunda görev ve sorumluluklarını yerine getirebilmelerisaglanmaktadır. Böylece çevre duyarlılıkları ve halkın bilinçlendirilmesi sayesindeçevre sorunlarının azaltılması olanagı ortaya çıkacaktır. Ayrıca AB'ye uyum sürecindegerekli yasaların çıkartılması ve yerel yönetimlere gerekli mali ve hukuki altyapılarınhazırlanması gerekmektedir. Bu tez çalısmasında çevre, çevre yönetimi, çevre'ninkorunması yönünde ki hedef ve politikalar üzerinde durulacak, AB sürecinde yerelyönetimlerin çevre konusundaki görev ve sorumlulukları anlatılacaktır. Geçmistengünümüze kadar uzanan AB sürecinde ülkemiz ve yerel yönetimlerin çevre politikalarıirdelenecektir.Anahtar Kelimeler1. Çevre Kavramı2. Çevre Yönetimi3. Entegre Çevre Yönetimi4. Çevre Politikası5. Yerel Yönetimler
Özet (Çeviri)
From day to day, our world is being polluted by different human activies, ourworld is becoming a bad place which is not suitable to live for hummanity. In everyday, environmental pollution increase the its importance on human agenda. Pollution ofthe air, water and soil, which are the sources of the hummanity, indicate that, our worldwill be unsuitable living place in the future. This situation will lead to famine, floods,changing of the climates. Because environmental pollution directly influences humanityas a negatively and it damages to the quality of human life in the world. Environmentalpollution, which has set on the humanity of agenda at the begining of the 1960?s, threatsto the all of developed, developing and underdeveloped countries. Like the othercountries, Turkey is under the hazard of the environmental pollution. On the process ofthe EU membership, Turkey?s environmental policy must be regularly prepared andapplied in the long run. This is so important to entrust a clear environment to the nextgenerations.In the protection of the environment, central administration should support tolocal governments to perform their duties. Also owing to increase of the conciousnessand sensitivity of the people, there will appear the hope to eliminate environmentalpollution. In the harmonization of the EU procces, in the protection of the environment,necessary laws should be realized and there must be provided to the financial and lawfulinfrastructure for the local governments. In this thesis, there will be studied on theenvironment, environmental management and the policies and objects towards theprotection of environment. There will be explained the local governments ofresponsibilities about the protection of environment on the process of EU. From thepast to present there will be examined the history of environment management in thecentral and local governments.Key Words1. Environment2. Environmental Management3. Integrated Environmental Management4. Environmental Policy5. Local Goverments