11 eylül 2001 saldırısı ve Türkiye
September 11, 2001 attack and Turkey
  1. Tez No: 206710
  2. Yazar: VOLKAN TATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BERKE DİLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Klasik anlamda terörizm ?Şiddet ya da şiddet tehdidinin; politik, dini ya da ideolojik hedeflere ulaşmak için kullanılması olarak tanımlanır. Bu gözdağı verme, zorlama ya da korkutma yoluyla yapılır? şeklinde açıklanabilir (Chomsky,2001; 74). Terörizm tarihi, insanlık tarihi kadar eskidir. Farklı amaçlarla ve farklı metotlarla da olsa insanlık tarihin her döneminde terör bir araç olarak kullanmıştır.11 Eylül 2001 sabahı erken saatlerde, medya kuruluşlarının önce ?uçak kazası? olarak duyurduğu olay, daha sonra ?en büyük terör olaylarından biri? olarak tarih sayfalarında yerini aldı. Soğuk Savaşın bitmesiyle birlikte dünya siyasetine yön veren, ordusuyla ve ekonomik gücüyle rakipsiz kalan, süper güç ABD, daha önce hiç eşine rastlanmamış bir yöntemle, 1812 savaşından beri ilk kez kendi topraklarında vuruldu (Chomsky,2001:11). Saldırıyı düzenlediği iddia edilen terörist ise ABD'nin eski tanıdığı; Usame Bin Ladin'di. Doğu bloğunun yıkılmasıyla ?özgürlük savaşçılığından teröristliğe? terfi etmiş olan bu Arap zengini kendisine, küreselleşmenin simgelerini hedef olarak seçmişti (Kongar,2001:2).11 Eylül saldırısı ABD için tam fırsat olurken ABD'nin bu fırsatı çok iyi kullandığını gözlemlemekteyiz. ABD her zamanki gibi düşmanını yaratmış ve dünya kamuoyu önünde hedef göstermiştir. Artık ne yaparsa yapsın diğer devletler tarafından meşru kabul edilecektir. ABD'de ilk olarak NATO'nun 5. Maddesini harekete geçirdi. Artık yeni hedef bellidir; Komünist avından, terörist avına geçilmiştir. Önce Afganistan'a ve daha sonra da Irak'a yapılan ve neredeyse hiçbir bağımsız ülkenin kabul edemeyeceği saldırılar sonucunda, savaş kaçınılmaz bir hal almıştır.Göz ardı edilmeyen önemli nokta; şiddetin şiddet doğurmasıdır. Irak'ta her gün onlarca insan patlamalarla ölmekte ve bunun hemen hepsini siviller oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In its classic definition, terrorism can be defined as using violence or violence threats in order to reach the political, religious and ideological targets. This threat, can be performed by forcement or scaring tactics (Chomsky,2001:74). The history of terrorism is as old as human history. Even with different purposes or within different methods, terrorism has been used as a tool in every period of human history.Early in the morning, on September 11, 2001,the event, firstly announced by all of the media institutions as a ?plane crash? however, later had its place as ?one of the most striking terror incident?in the pages of history. The super power USA, which remained as invulnerable after the end of cold war and with the leading role in world politics, with her powerful army and stable economy, was struck with an unseen method in her land since the war of 1812 (Chomsky,2001:11). It was who was claimed to have attacked, one of the old known for the USA; Usame Bin Ladin. He was promoted from being a freedom fighter to being a terrorist as the East Block fell down and he chose the symbols of globalisation as target (Kongar, 2001: 2).During the period, which has outcome the September 11th, post attack term was a proper opportunity for the USA and the USA benefitted from this very well. The USA had created its enemy, as usual, and had shown it as target in front of the world. Now whatever she does, she would be as permissible by the other countries. The USA, firstly activated the 5th item of NATO. Now, the new target was clear, it has now switched from communist hunt to the terrorist hunt. As a result of the demand carried against Afghanistan and later against Iraq which no country could approve of, the war was undisputed.Here, what was dismissed is that violence could bring violence and unfortunately that vicious circle came true. Everyday in Iraq, tens of people have being killed by blasts and nearly all of these people are civilian.