Adıyaman merkez ve çevrelerindeki adak yerleri ve uygulamaları
Vow practices and places in Adiyaman and its environment
  1. Tez No: 206722
  2. Yazar: AYŞE ÖZCAMUS YAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın konusu, ?Adıyaman Merkez ve Çevrelerindeki Adak Yerlerive Uygulamaları?dır. Bu çalışma giriş hariç bir bölümden oluşmaktadır. Girişbölümünde kült ve adak kavramları üzerine bilgi verilmiştir.Çalışmanın 1. bölümünde Adıyaman merkez ve ilçelerindeki adak yerlerive uygulanan adaklar hakkında bilgi verilmiştir.Bu araştırma sonucunda yirmi üç adak yeri tespit edilmiştir. Bunlardan onaltı tanesi hem evliya kültüne hem de dağ kültüne, üç tanesi su kültüne, dörttanesi ağaç kültüne bağlı olarak ziyaret edilen adak yerleridir. Bu alanlardaAdıyaman ile ilgili çalışmaların yapılmamış olması bazı güçlüklere nedenolmuştur.Yapılan çalışma, sosyal açıdan önem arz eden adak kavramınınözelliklerini ortaya koyması ve bu kavramla ilgili bazı yanlış bilgilerindüzeltilmesi bakımından önemlidir. Bu çalışmanın neticesinde, eski Türknançlarının Adıyaman ve yöresinde slâm dini ile iç içe yaşadığı, buna aituygulamaların halen devam ettiği sonucuna varılmıştır.Eserin sonuna yaralanılan kaynaklar, derleme yapılan kişiler hakkındabilgi ve üzerinde inceleme yapılan adak yerlerinin resimleri ekler başlığıaltında ilave edilmiştir.
Özet (Çeviri)
We call the subject of this research as? Vow Practices and Places inAdıyaman?. Excluding introduction, this reserarch is consist of one part. Inthe introduction part, mostly, we pay attention to cult and vow concepts.In the part one we gave information about vow practices and vow places?in Adıyaman center and in its environment. As a consequence, wedetermine twentythree tombs in Adıyaman neighbourhood. Sıxteen ofthese tombs could be visit as, saint belief, four tombs as could be visit asthree belief and three of these tombs could be visit as water belief. Thereare not enough reserarch about these topics in Adıyaman, therefore weconfront some difficulties.This research is considerable because exposes the social importanceof vow consept. Additionaly it?s important because there are someincorrect informations need to be straightened.As a result, we determine that, in Adıyaman neighbourhood, OldTurkish Belief and Islam Belief are living together and releatedapplications still go on.