Arap ve İran entelektüellerinin oksidentalizm bağlamında batıyı ötekileştirmesi
  1. Tez No: 206740
  2. Yazar: AHMET SERDAR ÖNDER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEBNEM GÜLFİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Sosyolojisi ve Antropolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma Arap ve İranlı düşünürlerin oksidentalizm bağlamında Batı'yı ötekileştirmesini araştırmaktadır. Çalışmam beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Avrupalı kimliğin oluşumunda etkili olan mitolojik hikâyelere ve yazılı tarihteki bazı olaylara değinilmiştir. İkinci bölümde, Oksidentalizmin ne anlama geldiği ve bu kavramın oluşmasına katkı sağlayan oryantalizm, Alman Romantik düşüncesi ve Afro-Amerika düşüncesi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, çalışmanın kuramsal yapısını oluşturmak için ?özne? ve ?öteki? arasındaki ilişki, psiko-analitik, sosyolojik, kültür (söylem ve dil) eksenlerinde araştırılmıştır. Dördüncü bölümde, Arap ve İranlıların düşünsel ve siyasal yapıları tarihsel açıdan ele alınmıştır. Beşinci bölümde, Arap ve İranlı yazarların Batı'ya bakışları analiz edilmiştir. Sonuç bölümünde ise, çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilip öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze how Arabian and Iranian thinkers have been created ?other? image of the West through the Occidentalism. My study shall be composed of five sections. The mythological and oral historical events which are embodied in the European identity is being mentioned in section I. In the Section II, the meaning of the Occidentalism is being explained via its formation from some intellectual sources like Orientalism, German Romanticism and African American thought. In the Section III, in order to theorize the main premise my study, the relation between subject and ?other? is being analyzed through multi-disciplinary of psychoanalysis, sociology, cultural discourse and linguistic. In section IV, The Arabian and Iraninan thought and political history is being discussed with a historical approach. In section V, the perspective of Arabian and Iranian thinkers of the West is being analyzed. In the conclusion, further suggestions were made based on the facts which were attained by this study in overall.