İstanbul ili Anadolu yakası ticaret meslek liselerinde öğrenim gören öğrencilerin staj çalışmalarının değerlendirilmesi
- Tez No: 206739
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Mesleki egitim, egitimin ekonomik boyutuyla ilgilidir. Mesleki egitimin temel islevi is hayatının ihtiyaçlarıyla uyumlu becerikli ve teknik isgücünü yetistirmektir. Özellikle mesleki-teknik egitimde okul-çevre (is dünyası) arasında sıkı bir isbirligi zorunlu görülmektedir. Çünkü mesleki egitim, degisik kademelere dayalı, kisilere yasam boyu egitim veren, sürekliligi olan bir egitim sürecidir. Mesleki-teknik egitimde teorik-pratik, isegitim bütünlügü esastır. Mesleki-teknik egitiminde basarı, mezunlarına kazandırılan yeterliklerin istihdam sektörünün yöntemleri ve gereksinmelerine uygunlugu ile ölçülmektedir. Mesleki-teknik egitim bu özelligi ile planlı ve sürekli gelismeye açık tutulmak zorundandır. Yapılan bu çalısmada, Ticaret Meslek Liselerinin son sınıfında egitim gören ögrencilerin isletmede görmüs oldukları mesleki egitim uygulamasının yeterliligi incelenecektir. sletmede mesleki egitim gören ögrencilerin görüs ve düsünceleri dogrultusunda; cinsiyet, mesleki egitime alınan isletmedeki egitim departmanı, stajyer ögrenci sayısı, egitim sorumlusu ve koordinatör ögretmenin alan degiskenlerine göre durumları belirlenmeye çalısılmıstır. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak ögrencilerin yapmıs oldukları mesleki egitim çalısmaları hakkında önerilerde bulunulmustur. Arastırmada Ticaret Liselerinin son sınıfında beceri egitimi gören ögrencilere literatür taraması ve uzman kisilerin görüsü alınarak hazırlanan anket 382 ögrenciye uygulanmıstır. Uygulanan anketlerin SPSS istatistik programında sonuçları çıkartılmıstır. Bu sonuçlar dogrultusunda isletmelerin çogunlugunun az sayıda stajyer ögrenci çalıstırdıgı, uygulama gerektiren derslerin sınıflarda yapıldıgı, ticaret meslek liselerinde ögrenim gören ögrencilerin bölümlerine göre atölye-laboratuar ortamlarının yeterliliginin degiskenlik gösterdigi gibi sonuçlara ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
The common aim of education is to help individual?s individual development and the adaptation of the social norms and life styles. Vocational education is related to the dimension of education?s economy. The main function of vocational education is to educate the capable and technical workforce who are harmonius with the needs of worklife. Especially, a close relationships between the school and envireoment seems necessary in the vocational-technical education. Because vocational education based on many positions, giving a life-long education, is a continual educational process. The basis of vocational and technical education is the integrity of theory-practice and work-education. The success in the vocational education is measured with the appropriateness of the qualifiedness acquired by the graduates and suitability with the requirements. This feature of vocationaltechnical education should be keeped accessible to the changes. This work is going to research the qualifidness of the vocational educational practise in the institutions given to the fourt class students of vocational lycees. According to the opinions and thoughts of the students who participate in vocational education in a institution and according to sex, educational department of the institution under enducation, the number of trainees, responsible person for the education and coordinator teacher?s field varieties their situations were tried to determine their situations. By taking all of these into consideration some suggestions about student?s vocational education were proposed. The poll which was prepared by taking many experts? opinions was applied to 382 students. The results of the applied poll in SPSS statistics program were prepared. By the light of these results some conclusions were reached just like many institutions employ small amount of trainee students, the lessons need practising are taught in the classes, the adequacy of atelier and laboratories of the students in trade-vocational lycee students shows great varieties