Osmanl-Rus ilişkilerinde Çeşme ve Sinop baskınları
Çeşme and Sinop in incursion in Ottoman-Russian relations
- Tez No: 206754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 348
Özet
Türk denizcilik tarihindeki Rus baskınlarından İzmir yakınlarındaki Çeşme Baskını(1770) ve Sinop Baskını (1853) ile ikisinin arasında yaşanan Yunanistan'daki Navarin(1827) felaketleri ibret alınması gereken üç önemli olaydır.Bu tez çalışması giriş dahil toplam 13 bölüm halinde düzenlenmiştir. Girişkısmında, Osmanlı donanmasına yeni gemiler inşa ederek güç katmanın yanısıra, İzmir'deüs görevi yapan Çeşme'nin ve Karadeniz'de üs görevi yapan Sinop'un, kuruluşundanitibaren askeri ve iktisadi açıdan öneminin açıklanmasına çalışılmıştır.Birinci bölümde Çeşme ve Sinop'un tarihsel altyapısı detaylı bir şekildeincelenmiştir.İkinci bölümde ise Osmanlı-Rus ilişkilerinin XVIII. yüzyılın ikinci yarısından 1853harbine kadar olan seyrine göz atılmış, savaşların ve baskınların çıkmasına neden olanhadiselere yer verilmiştir.Üçüncü bölüm, Çeşme Baskını'na ayrılmış ve bu olayın meydana gelmesine nedenolan sebepler, baskının gelişimi ve oluşu ile baskın sonucunda Osmanlı Devleti'nde veRusya'da meydana gelen yurtiçi ve yurtdışındaki yansımaları hakkında detaylı bilgiverilmiştir.Dördüncü ve beşinci bölümler ise Sinop Baskını'na ayrılmıştır. Bu bölümde baskınöncesinde Rus Donanmasının Karadeniz'de icra ettiği faaliyetlere detaylı olarak yerverilmiş olmakla beraber Osmanlı Donanmasının baskına karşı çaresiz kalışının sebepleride dikkatle incelenmiştir.Son olarak diğer bölümlerde ise baskınların geniş çapta değerlendirilmesindensonra hadiselerin sonuçlarına ilişkin detaylı bir netice yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Russian incursions in Turkish Navy history such as Çeşme Incursion near İZMİR(1770), and Sinop Incursion (1853), and Navarin Incursion (1827) has taken place betweenothers, has many ways to holding up as an example for us.This thesis has 6 sections including introduction. In introduction section, being abase Çeşme near İzmir and Sinop in blacksea and building new ships for Ottoman Navyfrom the beginning has given power to Ottoman rule and this has been tried to explainmilitaric and economic ways.In first section historical background of Çeşme and Sinop is examined in detail.In second section Ottoman ? Russian relations between the middle of 18 th centuryto 1853 war has been examined, and the causs for wars and incidents.The third section is allocated to Çeşme Incursion and the causes for this incursionincursion?s becoming and taking place and on the evidence of incursion?s effects onOtoman rule and Russian and these countries inner and outer reflections are examined indetail.The fourth and fifth sections are assigned to Sinop Incursion. In this sectionRussian Navy?s Blacksea activities preincursion were examined in detail. Ottoman Navy?sbecoming cureless to incursion causes are examined in detail.At the end with the evaluation of incursions in broad scope, conclusions derivedfrom thesis are written in detail.