İkinci Dünya Savaşı Atlantik Deniz muharebelerinde denizaltının rolü
The Role of The Submarine inThe Second World War Atlantic Naval Battales
- Tez No: 206753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Tarih, Marine Science, Defense and Defense Technologies, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 352
Özet
Almanya, ?kinci Dünya Savası süresice Suüstü Harbinden ziyade denizaltıyapımına ağırlık vermistir. Harp basladığında Almanya'nın elinde etkin durumda 57denizaltı vardı. Harbin ilk yılı içinde, Alman tersanelerinde 100 adet, ikinci yılında ise 200adet denizaltı insa edilmisti. 1943 yılı basında Almanların elindeki denizaltı sayısı 68 adedi?talyanlarda olmak üzere 485'in üzerindeydi.1939?45 yılları arasındaki 68 aylık mücadele sonunda, ?ngiliz, müttefik ve tarafsızolmak üzere batan 21 milyon ton tutarındaki 4786 gemiden 2775 tanesi denizaltılartarafından imha edilmisti. Denizaltıların sağladıkları bu hasılatta harbin aylık kayıportalaması 40 adetti.Ancak müttefik donanmasının teknolojik alandaki ivmeli çalısmaları Denizaltılarınsonunu hazırlamıstır. Radar ve sonarın bulunması Denizaltıların eskisi kadar sürpriz birsilah olarak kullanılamamasına sebebiyet vermistir. Bu da tezimizin önemli tespitlerindenolup, savas süresince 781'in üzerinde Alman, 85'in üzerinde ?talyan denizaltısı imhaedilmistir. Aylık ortalama 13 adettir.Bütün harp boyunca, Atlantik içinde ve bu okyanusu kateden rotalarda, ?ngilizkontrolü altındaki konvoylarda 75.000 ticaret gemisine refakat gayreti tahsis edilmis, bukonvoyların içinden 574 gemi denizaltı hücumları sonucunda batırılmıstır. Konvoygemilerinden her 131 tanesi varıs limanına salimen intikal ederken 1 tanesi denizaltıhücumları ile batırılmıstır.?kinci Dünya Savası süresince denizaltı kendini kanıtladı. Denizaltı gemisi savastansonra denizaltı silahı olarak kabul gördü. Stratejik bir silah oldu. Balistik füzelerin ortayaçıkmasından sonra ise dünyada aranan en önemli silah haline geldi.
Özet (Çeviri)
During the Second World War, Germany prefered to build submarines instead ofsurfice ships. When the war began Germany had 57 submarines in action. In the first yearof the war Germany had built 100 submarines, in the second year of the war had built 200submarines in German construction yards. In the beginning of 1943 Germany and Italy hadover than 485 submarines.Allied had lost 4786 ships in 68 monthes during 1939?45. 2775 ships of 4786 hadsunk by submarines. Submarines had reached 40 ships in monthly average.But increasing in technical events allied hunt submarines more easier. Theinvension of radar and sonar systems brought the end of submarines glorious days.Germany had lost more than 781 and Italy had lost more than 85 submarines. Monthlyaverage was 13 submarine.In Atlantic, 75.000 vessels had protected by guard ships and 574 vessel had sunk byU-Boats during the Second World War. It means 131 ships had reached her harbour but 1ship had sunk by submarine attack in convoy protection.During the Second World War submarine had proved itself. Since the war,submarine became a weapon instead of a ship. A strategic weapon. After the ballisticmissles invention, it became the most wanted weapon in the world.