Kürdilihicazkâr makamını terkîb eden bestekâr Hacı Arif Bey'in hayatı ve Kürdilihicazkâr eserlerinin makamsal olarak incelenmesi
The life of the composer Haci Arif Bey who formed maqam kürdilihicazkar and the analysis of the works in maqam Kürdilihicazkar in terms of maqam
- Tez No: 206755
- Danışmanlar: PROF. DR. ALÂEDDİN YAVAŞCA, PROF. DR. GÜLER ERTAN, YRD. DOÇ. ÇETİN KÖRÜKÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Klâsik Türk Mûsıkîsi'nin 19.yy. döneminde yasamıs bestecilerden birisi olan Hacı Ârif Bey, bir sarkı bestecisidir ve kendinden sonra gelen bestecileri etkilemistir. Klâsik dönem bestecilerinin pek kullanmadıkları ?Sarkı? formuna yepyeni bir kimlik kazandırmıs, bir sarkı bestecisi olarak yeni bir çıgır açmıstır. Ârif Bey'den sonra ?Sarkı?, bestecilerin en çok isledikleri form olmustur. Terkip ettigi Kürdilihicazkâr makamı, anlatım olanakları çok genis olan ve Türk Mûsıkîsi'nde en çok kullanılan makamlardan biri haline gelmistir. Ârif Bey'in bu makamı çesitli tertipte kullanımı ve eserleri, onun kisisel üslûbu içerisinde örnek bir güzellik tasır. Hacı Ârif Bey Türk Mûsıkîsi'ndeki sarkı formunda gösterdigi anlayıs ve yapmıs oldugu yenilikler ile zamanından günümüze kadar olan süreç içerisinde seçkin bir bestekâr olarak gösterilir.
Özet (Çeviri)
Hacı Arif Bey, who is one of the composers lived in 19th century period of Classical Turkish Music, is a song composer and affected the composers came after him. He enriched the ?Song? form which the classical age composers hardly used, helped it earn a new identity and as a song composer, he blazed a new trail. After Arif Bey, the ?song? form became the most used from by the composers. Maqam Kürdilihicazkar has become one of the most commonly used maqams of Turkish Music having rich expression capacity. His works and using this maqam in various compositions reflect the beauty in his personal style. Hacı Arif Bey is regarded as a privileged composer from his time to now with the innovations he made and the way he approached to the song form of Turkish Music.