Brand loyalty effect on consumer buyingbehavior for mobile phones
Cep telefou marka bağımlılığın tüketici satınalma davranışına etkisi
  1. Tez No: 206758
  2. Yazar: ASLIHAN ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Hergün tüketiciye yeni bir model sunulan cep telefonu sektöründe rekabet kosulları gitgidedaha da zorlasmaktadır.Cep telefonu firmalarını marka farkındalıgı yaratmakla baslayan ve tüketicilerin markaseçenekleri arasına girmek hatta seçilen marka olup devamında marka sadakati yaratmaklasonuçlanan zorlu süreçler beklemektetir.Bu çalısma marka ve marka sadakatini anlayarak tüketici davranısına etkisini bulmayıamaçlamaktadır. Bu baglamda marka sadakati ve tüketici satın alma davranısı ve sürecidetaylı literatür çalısması ile incelenmistir.Dünya genelinde cep telefonu sektörü, cep telefonu tarihi, sektör liderleri ve onların basarılıstratejileri dogrultusunda Türkiye'deki cep telefonu markaları ve tüketicilerin markalarabakısı özetlenmistir.Son bölümde Türk tüketicilerinin cep telefonu ürününde aradıkları özellikleri, markaseçimlerini etkileyen kriterleri, satın almadan önce hangi bilgi kaynaklarına önemverdiklerini, Türk tüketiciler için farkındalık yaratabilen medianın ne oldugunu ve bunubasarabilmis markaları ve son olarak tükecilerin hangi cep telefonu markası için sadakatgösterdigini anlamak için Istanbul ile sınırlı bir saha çalısması gelistirilip incelenmistir.Arastırma sonuçları pazarlamacılara ve bu konu ile daha sonra ilgileneceklere temel olmasıamacıyla analiz edilip, sonuçlara göre tavsiyeler verilmistir.
Özet (Çeviri)
Competitive challenges are intensifying in the mobile phone market with new models beingpresented to consumers every day.Mobile phone companies are weighted by difficult processes which include creating brandawareness, entering a consumer?s decision-making, rising to the top of the selection, andfinally establishing brand loyalty.Determining brand and brand loyalty effect on consumer behavior is the main purpose of thisstudy. The literature has been consulted to provide background on brand loyalty, consumers?buying behavior, and consumer decision processes.A brief history of mobile phones, the worldwide mobile phone market, market leaders andtheir successful strategies are presented in the following section. In addition, mobile phonebrands who serve the Turkish market and their perceptions by consumers are summarized.Finally, a survey is developed to understand mobile phone consumer behavior in Turkey. Theobjective of this survey is to determine the following: desired model attributes; brandevaluation criteria; trusted information sources for evaluating phone models; mobile phonebrands that succeed to create brand awareness by some media tool. Through a limited surveycirculation around Istanbul, those mobile phone companies that have succeeded in creatingbrand loyalty are identified.The findings of the research are analyzed and interpreted to offer a recommendation tomarketers and a foundation for further research.