Social responsibility projects as a marketing strategy: A recycling approach from the customers perspective
Bir pazarlama stratejisi olarak sosyal sorumluluk kampanyalari: Müşteri perspektifinden geri dönüşüm yaklaşimi
- Tez No: 206759
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMİNE ÇOBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Kurumsal sosyal sorumluluk kavramı son yıllarda hızla gelismekte; kurumsalsosyal sorumlulugun is performansı üzerindeki olumlu etkileri göz önüne alınarak, hergeçen gün daha fazla sayıda isletme, sosyal sorumluluk kavramını kurumsal stratejilereentegre etmek üzerine ciddi çalısmalar yürütmektedir. Bu çalısma, sosyal sorumlulukkonusunu, etkin bir katı atık yönetim sistemi olan geri dönüsüm (recyling) yaklasımı ileele almaktadır.Çalısmanın ana amacı, çesitli degiskenlerin etkilesimini inceleyerek,müsterilerin geri dönüsüm davranısına bakıs açısını, sosyal sorumluluk baglamıiçerisinde ele almak ve teorik bir çerçeve olusturmaktır. Ayrıca bu çalısma, pazarlamayöneticilerine ve ilgili kamu birimlerine, müsterilerin geri dönüsüm ve sosyal sorumlulukhakkındaki algıları, motivasyonları ve davranısları hakkında ısık tutmayı ve müsterilerinkonu ile ilgili tercihlerini anlayarak, uygun çevreci (yesil) pazarlama stratejileriniönermeyi hedeflemektedir. Konu ile ilgili daha once yapılmıs olan çalısmalarincelendikten sonra, stanbul'da bir saha çalısması yürütülmüstür. Veriler, olasılıksalolmayan kolaydan örnekleme metodu kullanılarak, 400 denekten, önceden hazırlanmıssoruları içeren anketlerin yanıtlanması yolu ile elde edilmistir.Çalısma sonucunda varılan genel sonuca gore, geri dönüsüm davranısınıbelirleyen faktörler; bilgi seviyesi, geri dönüsümün algılanan önemi, çevresel duyarlılık,isletmenin sosyal sorumluluk ile ilgili pazarlama stratejileri ve demografik faktörlerolarak sıralanmakta, bilgi seviyesi en belirleyici faktör olarak ön plana çıkmaktadır.Ayrıca bu çalısma, Türk tüketicisinin geri dönüsüm hakkındaki genel tutum vedavranıslarına ısık tutarak, sosyal sorumluluk kampanyalarının bir boyutu olarak geridönüsüm kampanyalarına yatırım yapmak isteyen isletmeler için degerli bilgilersunmaktadır. Elde edilen sonuçlar, etkili geri dönüsüm programlarının planlanması vebasarılı çevreci pazarlama stratejilerinin olusturulması yönünde yol göstermektedir.Topluma katkı amacı ile hareket etmenin ve müsterilerin çevresel konulardakibeklentilerinin karsılanmasının, isletmeye olumlu bir imaj kazandırması ve bu isletmeninürünlerine yönelik satın alma egilimini artırması göz ardı edilemez bir sonuçtur.
Özet (Çeviri)
The field of corporate social responsibility has grown exponentially in the lastdecades. Considering the positive impacts of corporate social responsibility on businessperformance, more companies than ever before are engaged in serious efforts to integratecorporate social responsibility into all aspects of their business. This study considerssocial responsibility from a recycling approach, which is an important aspect of anefficient and effective solid waste management system.The main purpose of this study is to develop a customer response framework torecycling behavior in the context of social responsibility taking into consideration a rangeof moderating factors. This study will provide marketing managers as well as publicpolicy makers a coherent understanding of customer perceptions, motives, attitudes andbehavior regarding recycling and social responsibility, and present relevantenvironmental marketing strategies by understanding customers? perceptions andpreferences on the subject.After a review of previous empirical and theoretical studies, a descriptive studyhas been conducted in Istanbul. Data have been collected through a structuredquestionnaire from a sample of 400 respondents by non-probabilistic conveniencesampling method.The general conclusion of the study is that recycling behavior is mainlypredicted by knowledge of recycling, perceived importance of recycling, marketingstrategy on social responsibility, environmental concern and demographics; knowledgebeing the strongest determinant. The study also sheds light on the general recyclingattitudes and behavior of Turkish customers, providing valuable information formarketers who want to invest on recycling programs as a part of their socialresponsibility projects. The results also give clues to design effective recycling programsand to develop successful environmental marketing strategies considering that serving thesociety and meeting customers? demands on environmental issues promise enhancedcompany image and increased purchase intention.