Türk müziği'nin devirleri
The periods of traditional Turkish music
  1. Tez No: 206757
  2. Yazar: BERAT GÜRCAN YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALÂEDDİN YAVAŞÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Tarih, Music, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Haliç Üniversitesi Sosyal bilimler Enstitüsü'nde hazırlamıs oldugum Yüksek Lisans tezimde, Klasik Türk musıkimizin dönemlerini, dönemlere ait kültürel olayların getirmis oldugu musıki farklarını ve o dönemlerde yasamıs müzik adamlarının müzik adına yaptıklarını, kronolojik bir sıra içerisinde anlatmaya çalıstım. Bu incelemede Türk musikimizin nerede dogdugu, önemli bir kültür aracı olarak nasıl kullanıldıgı, günümüze hangi evrelerden geçerek geldigi ve günümüzdeki durumu arastırılmıstır. Tahlil sonucunda dönemlere damgasını vurmus musikisinasların dili, kültürü ve sanat gücüyle birlikte devrinin estetik anlayısına baglılıgı tespit edilmistir. Bütün bestecilerimizin bu açıdan ele alınıp tahlil edilmesi, musıki sanatımızın yeterince aydınlatarak saglam temeller üzerine oturtulması ve musıkimiz için daha bilinçli bir gelecek hazırlanması bakımından büyük önem tasımaktadır.
Özet (Çeviri)
In my master?s thesis, which i prepared in Halic University Social Sciences Institute, i have tried to explain the periods of traditional turkish music, the musical differences caused by cultural circumstances and the musicians in those days with their contributions to the music, in a chronological order. The Origin of turkish music, the way how it is used as an important cultural tool, it?s development until today and finally the current situation are analysed in this study. At the end of this analyse, it is determined that, beside their musical style, culture and artistic influence, the famous musicians of the periods were loyal to esthetic mentality of their times. The analyse of our all musicians with this aspect is very important for strong fundamentals with efficient information and a conscious future of our traditional music.