Yalın üretim tarzı-otomotiv yan sanayii uygulaması
Lean production method-an automotive supplier application
  1. Tez No: 206760
  2. Yazar: ÖZNUR ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ARMUTLULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Son yıllarda sermayenin küresellesmesi ve teknolojideki gelismeler ile firmalar arasındakirekabet artmıstır. Bu rekabet kosullarında var olabilmenin en önemli kosulu çağın dinamikyapısına ayak uydurmak, değisiklik ve yeniklere açık olmaktır. Bu amaçla firmalar, mevcutsistemlerinde aksayan yönleri giderebilmek için yeni sistemleri, teknikleri ve teknolojileribünyelerine adapte etmek zorundadırlar.Bu gerçeklerden yola çıkarak ilk önce Japonya'daki Toyota otomobil fabrikasındauygulanan ve sonraları dünyadaki pek çok firmada uygulamaya alınan ?Yalın ÜretimSistemi? gelistirilmistir. Klasik üretimdeki kavramlara alternatif olarak gelistirilen busistemde sürekli gelisme ve iyilestirme esas alınarak, müsterilerin belirlediği değereyoğunlasıp üretimdeki israfların tespiti ve ortadan kaldırılması amaçlanır.Bu çalısma ile, yalın üretim sisteminin ana hatlarıyla anlatılması, sistemin tekniklerinin birotomotiv yan sanayi firmasına uygulanması ve sonuçların değerlendirilmesi amaçlanmıstır.
Özet (Çeviri)
At last years, the competition between the companies has been raised because of theglobalization of the capital and the development of the technology. To most importantthing to exist within this competition circumstances to suit to nowadays dynamic structure,is to be open for changes and developments. For this, the companies have to adopt newsystems, techniques, and technologies into their organization to remove the bad workingsided of their current system.Regarding to this, ?Lean Production System? which at first has been carried out at Japan atthe Toyota automobile company and after that at lot of companies worldwide, has beendeveloped. This system which has been developed alternatively to the usual productionaspects is based on continuously development and improvement, the aim is to concentrateto the costumer defined value and to determine and to remove the wastes of the production.With this study, to explain base line of lean production system, to apply the system?stechniques to an automotive supplier and to evaluate the results have been purposed.