Kanada-quebec sorunu. çokkültürcülük, kendi kaderini tayin, milliyetçilik ve federalizm
Canada-quebec conflict. multiculturalism, self-determination, nationalism and federalism
- Tez No: 206763
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ AĞAOĞULLARI, PROF. DR. GENCAY ŞAYLAN, DOÇ. DR. İLHAN UZGEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 366
Özet
20 yüzyılda birçok yeni devletin ortaya çıkmasına karşın ayrılma ender karşılaşılan ve çoğu zaman silahların konuştuğu bir durumdur. Günümüzde belki de en çok can kaybı ülkelerin birbiriyle yaptıkları savaşlarda değil de aynı ülke içindeki etnik/ulusal çatışmalardan yaşanmaktadır. Öte yandan, iki topluluk arasındaki çıkar çatışmalarını kızıştıran bir siyasal retoriğin varlığına rağmen, Kanada ile Quebec arasındaki gerginlik şiddete yol açmamıştır. Bu bakımdan, gruplar arasındaki anlaşmazlıklar güç kullanımı ya da azınlıklara baskı yoluyla şiddete başvurulmasına neden olmamıştır. Bu tez, Quebec ve Kanadalı milliyetçiliğinin siyasi formlarını, Quebec hükümetinin siyasal ve toplumsal projelerini ve federal hükümetlerin Quebec milliyetçiliğine tepkisini tartışmaktadır. Bu nedenle, bu çalışma, Quebec milliyetçiliğini ve geçirdiği evreleri tanımlayan parametrelere odaklanmıştır. Aynı zamanda Kanada-Quebec sorunu bağlamında çokkültürcülük, kendi kaderini tayin, milliyetçilik ve federalizm konuları tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Despite the creation of many new nation-states during the 20th century, rarely has this process taken place through secession and usually through armed conflicts. Recently, the greatest loss of life has taken place mostly due to ethnic/national conflicts within a certain nation, rather than wars between the nations themselves. On the other hand, tensions between Quebec and Canada have not produced violence over the past few decades, despite the political rhetoric that often stresses the divergent interests between the two. In this sense, disagreements have not led to call for violence over issues of power or violence towards minorities. This thesis discusses the political forms of Quebec and Canadian nationalism, the societal and political projects advanced by the Quebec government, ant the federal governments responsens to Quebec nationalism. For this reason, this thesis is focused on the parameters that define contemporary Quebec nationalism and its evolution. At the same time, multiculturalism, self-determination, nationalism and federalism are analysed in the context of Canada-Quebec conflict.