Electronic data interchange (EDI)in supply chain management: A Case study in an big retail company
Elektronik veri değişiminin (EDI) tedarik zincir yönetiminde uygulanması: Büyük bir parekende şirkentinde örnek olay çalışması
  1. Tez No: 206764
  2. Yazar: UĞUR BATI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JALE ORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bilgisayar teknolojisi, tedarik zincirindeki ortaklar arası hızlı iletisim imkanını neticeverecek sekilde çok çabuk gelismektedir. Rekabetçi olabilmek ve pazarda güçlü bir yertutabilmek için firmalar, daha fazla sirket verimliligini saglama yollarını arastırmalıdırlar. Busebepten ötürü tedarik zincir yönetiminde elektronik veri degisimi çok popüler bir halalmıstır. EDI'ın sirketler için büyük önem arzetmesinin çok sebepleri vardır. Bunlardan ilkiEDI'ın ortak müsteriler arasındaki memnuniyeti saglamak için endüstri ve ticari unsurlararasındaki yogun iliskiyi artırması sayılabilir. kinci olarak, elektronik veri degisimininmevcut potansiyeli rasyonalize ederek yönetimsel ve ticari süreçleri basitlestirerek verimliligiartırması sayılabilir. Üçüncü olarak EDI'ın is süreçlerini hızlandırması ve sonuncu olarak dahataları azaltarak kaliteyi artırması sayılabilir.Bu arastırma, sirketlerin niçin EDI kullanmaları gerektigi sorusunu yanıtlamak veEDI'ın özellikle perakende sirketlerin tedarik zincirindeki stratejik degerini ortaya koymakiçin yapılmıstır. Aynı zamanda teknik ve is süreçleri açısından bu sirketlerdeki EDIuygulaması ele alınmıstır. Tüm aydınlatıcı açıklamalardan sonra, Türkiye'deki büyük birperakende zincirinde gerçek verilerle EDI uygulaması hakkında yapılan bu arastırma, bize buteknoloji hakkında önemli ip uçları sunmaktadır. Bu sirket, EDI'ı organizasyonlar arasındabaslıca siparis verme, fiyat katalogu, fatura aktarımı ve stok kontrol bilgi alısverisinisaglamak için kullanmaktadır.EDI kullanımından önce ve sonra alınan iki yıllık sirket verilerine dayanarak yapılanbu arastırma neticesinde bazı önemli bulgulara rastlanmıstır. Bu arastırmaya dayanarak,EDI'ın elektronik veri degisimini kullanan sirketlere ve onların tedarikçilerine birçok faydasagladıgı sonucuna varılabilir. Bu faydalar arasında, ürünlerin stok devir hızındaki, stoktabulundugu gün sayısındaki ve enflasyondan arındırılmıs kar miktarındaki artıslar vetedarikçilerin ürün teslim gecikme sayılarındaki, ürün teslim sürelerindeki, faturaların sirkete gelis ve onaylanmaları arasında geçen sürelerdeki ve alıs fiyatı düzeltme sayılarındakidüsüsler sayılabilir.Bu arastırma neticesindeki bulguların, elektronik veri degisiminin tedarik zinciryönetimine sagladıgı stratejik faydaları ve onun perakende sektörüne basarıyla uygulanmasıiçin dikkat edilmesi gereken hususları aktarması noktasında Türk Literatürü'ne önemli birkatkıda bulunacagı beklenmektedir. Bununla birlikte bu arastırma, sirket yöneticilerine yolgösterici bir rehber ve ileriki arastırmalar için akademisyenleri tesvik edici bir unsur olacaktır.
Özet (Çeviri)
Computer technology has been developing very rapidly resulting in fast communication skillbetween supply chain partners. To remain competitive and maintain a powerful position intoday's marketplace, companies must demand a greater level of enterprise efficiency. Due tothis fact electronic data interchange in supply chain management system has become sopopular. There are many reasons that why EDI is very important for companies. One of themis the fact that EDI supports the value chain by a more intensive partnership between industryand trade in order to satisfy the common customers. Secondly it increases productivity byexploiting rationalization potentials by simplification of administration and merchandiseprocesses. Thirdly EDI speeds up business processes and finally increases quality by reducingfaults.This research focuses on illuminating the strategic values of EDI especially for supply chainmanagement in retail companies and finding the answer of why firms implement thischallenging technology. Also the EDI implementations within these companies are explainedfrom technical and business process point of views. After all illustrative attempts, the researchmade for EDI implementation of a big retail company in Turkey with real data shows us manyimportant tips for electronic data interchange. This company uses EDI as aninterorganizational information transfer tool especially for ordering, price catalog, invoicetransferring and inventory controlling. Finally there are significant findings on the researchafter statistical analysis of the data gathered from the retail data warehouse and data mart forthe two years period between before and after EDI use. Based on this research it can beconcluded that, EDI can provide many benefits to both the companies that implement EDI andtheir suppliers. These benefits include increases in stock turnover ratio, article stockavailability, sales profit (deflated) and decreases in supplier delivery delays, the time neededfor goods delivery of suppliers, the average period (in days) between invoice reception andapproval, the number of article buy price corrections.