Basın - iktidar ilişkileri çerçevesinde demokrat parti ve Ankara Radyosu
Demokrat Parti and Ankara Radyosu on press power relations
- Tez No: 206769
- Danışmanlar: DR. SADIK ERDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Çalışmasını yaptığımız ?Basın İktidar İlişkileri Çerçevesinde Demokrat Parti ve Ankara Radyosu? konulu tezimiz dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezimizin altyapısını oluşturmak adına Cumhuriyet Döneminde basın ?iktidar ilişkileri başlığı adı altında Cumhuriyetin İlânından, Demokrat Partinin iktidara geldiği 1950 yılına kadar; Türkiye'de basının durumu, iktidarla olan ilişkileri ve çıkarılan basın kanunlarını ve dönemin önemli olaylarının basın üzerindeki etkilerini inceledik T e zimizin ikinci bölümünde ise Demokrat Parti dönemindeki basın-iktidar ilişkileri başlığı altında Demokrat Partinin basın-yayın politikasını ve bu politikada değişime yol açan unsurları, yine bu dönemde çıkarılan basın kanunlarını, bu kanunlardaki değişiklikleri, basın davalarını, dönemin iç ve dış politikada ki gelişmelerini ve dönemin önemli gazetelerini de, dönemin koşullarını gözardı etmeden etmeden incelemeye çalışarak 27 Mayıs İhtilali ile bu bölümümüzü tamamladık. Tezimizin üçüncü bölümünde ise Demokrat Parti öncesinde Türkiye'de radyo yayıncılığı başlığı adı altında, radyonun tarihsel süreç içerisindeki gelişimi, Türkiye'deki ve Dünyadaki radyo yayıncılığı, radyonun bir propaganda aracı olarak yaptığı işlev, Ankara Radyosunun kurulması, radyonun devlet kontrolüne alınması ve dönemin iktidarı CHP'nin radyoya olan bakış açısını ve bu bakış açısındaki değişimleri incelemeye çalıştık Tezimizin dördüncü bölümünde ise Demokrat Partinin radyo politikaları başlığı adı altında, Demokrat Partinin radyoya bakış açısı, bu açının muhalefette ve iktidarda iken gösterdiği değişiklikler ve bu değişikliklerin sebepleri, dönem içerisinde radyo programlarında ve radyo örgütünden meydana gelen gelişmeler, Demokrat Partinin yargılanma sürecinde rol oynayan radyo uygulamalarının neler olduğu ve 27 Mayıs sonrasında radyonun içinde bulunduğu durumu, dönemin şartlarını da dikkate alarak tezimizi sonuçlandırdık.
Özet (Çeviri)
This theis formed by four parts which subject is ?Demokrat Partı and Ankara Radyosu on relation of pres-power? I n firs part, te relation of press-power at the period of rebuplic are touched on to make up infrastructure of this work. So, te general situation of pres in that period and producted laws for pres are tried to investigate. T h e period from to death Atatürk until 1950?s is investigated in secont part. In this part, Turkish politics during II.Word War and its effects over pres, suplied resaons to pass to period are discussed. After this, organizing of Demokrat Parti oppositing period and its power period is insisted. S o , third part is completed by investigate the policies of Demokrat Partı for prespublication, made organizations of law for press, and its changes, sueds to pres, the blocks to publications, and the last time May 27 1960 revulation. F ourt part of theis contains that, the development of radio as a pres organ in historical time, the publication of radio in Turkey and the world. In addition, the radio politicies of Demokrat Parti are examined. Endly, the reason of politicial changings at the power time and the opposition time of Demokrat Partı and the effects of radio to judgment of Demokrat Parti, and the situation of radio after May 27, 1960, are tried to explain.