Protestanların Türkiye'deki faaliyetleri
Activities of protestantism in Turkey
  1. Tez No: 206770
  2. Yazar: ÖMER TOPCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAD DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tez günümüzdeki Protestan Gurupların Türkiye üzerindeki aktivitelerini konu almaktadır. Konunun net olarak anlasılması için öncelikle sözlük anlamı itibariyle görev, yetki anlamlarına Latince `missio'dan gelen `mission' kelimesinin tarihsel gelisimi izah edilmistir. Konunun devamında Incil'in misyon ve misyonerlik konusundaki mesajlarına deginilmistir. Ikinci bölümde Protestanlıgın dogusu, tarihsel gelisimi, inanç sistemi ve misyon anlayısları derinligine incelenmistir. Protestan gurupların günümüzdeki aktivitelerini daha iyi anlayabilmemiz için, Osmanlı Devleti'nde faaliyet gösteren misyoner olusumlar hakkında bilgi sabihi olmamız gerekmektedir,bu sebeple misyoner gurupların Osmanlı topraklarına girisleri ve faaliyetleri hakkında özet bilgi verilmistir. Bu bölümde Amerika ve Ingiltere'den gelen misyonerlerin Osmanlı topraklarında kurdukları kiliseler, okullar gibi yapılanmalar incelenmistir. Tezin devamında, asıl konumuz olan günümüz misyoner guruplarının amaçları, misyonerlikte kullandıkları teknikleri anlatılmıstır. Bu teknikler, gazetelerin, kitapların, egitimin, internetin ve insanların maddi problemlerinin kullanılması olarak sıralanmıstır. Kürt ve Alevi vatandaslarımızın hassasiyetleri ve farklılıklarının nasıl kullanıldıgına dikkatler çekilmistir. Diyalog ve Protestanların, diyolog konusundaki görüsleri izah edilerek tez sonlanmıstır.
Özet (Çeviri)
This thesıs ıs wrıtten regards to the current protestantism actıvıtıes ın Turkey. For the subject to be understood clearly we will need to look at the missions historical development. And the bibles mission messages. Secondly the development and the belief system of protestanizm in depth. Before all it is essential to mention historical roots of the missionary groups in Ottoman. This section will provide information to the different missionary organisations, churches schools which were established by Amerıcan, Englısh missionary organisations and the press. The thesis then moves on to the contemporary protestant activıties. First their expectations and then their mission techniques. These techniques are descrıbed further in the order of, newspapers, magazines, books, web pages, financial promises and last but most important national and exploitation of their religious morals. There has been an important stress given to the activities made to the Kurdish and Alevi citizens. Lastly, the thesis emphasises on the protestans perception to dıalogue?.