1974 Kıbrıs Barış Harekâtı'nın İzmir basınına yansıması
The reflection of the 1974 Cyprus Peace Operation on the İzmir press
  1. Tez No: 944062
  2. Yazar: UFUK TÜRKEKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KALEMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kıbrıs Adası, tarih boyunca jeopolitik konumu nedeniyle büyük devletlerin ilgisini çeken stratejik bir bölge olmuştur. Osmanlı Devleti'nin 1 Ağustos 1571 tarihinde Kıbrıs'ı fethetmesiyle birlikte, burada önemli bir Türk nüfusu oluşmuş ve adada yüzyıllar boyunca Türkler ve Rumlar bir arada yaşamıştır. Ancak, Osmanlı Devleti'nin 19. yüzyıldaki zayıflaması ve toprak kayıplarının artmasıyla birlikte, 4 Haziran 1878 tarihinde Osmanlı tarafından geçici olarak İngiltere'ye bırakılan ada, 5 Kasım 1914'te İngiltere tarafından ilhak edilmiş ve 24 Temmuz 1923 Lozan Antlaşması ile Türkiye tarafından bu durum kabul edilmiştir. 1950'li yılların ortalarına gelindiğinde, Kıbrıs Rumlarının adayı Yunanistan'a bağlama amacıyla sürdürdükleri Kıbrıs Türklerine yönelik baskılar, Kıbrıs meselesini uluslararası bir krize dönüştürmüştür. 1950'lerden itibaren EOKA adlı Rum örgütünün silahlı saldırıları ve adadaki iki toplum arasındaki gerginlik artmış, 16 Ağustos 1960'ta kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti kısa süre içinde fiilen işlemez hale gelmiştir. 1963-1964 olayları sırasında Kıbrıs Türkleri ağır saldırılara maruz kalmış, Türkiye'nin garantörlük hakkı çerçevesinde müdahale etme girişimleri gündeme gelmiştir. Nihayetinde, 15 Temmuz 1974'te Yunanistan destekli bir darbe ile Makarios hükümeti devrilmiş ve Nikos Sampson yönetimi kurulmuştur. Bu gelişme Türkiye'nin garantörlük hakkını kullanarak 20 Temmuz 1974'te Kıbrıs Barış Harekâtı'nı başlatmasına neden olmuştur. Bu Yüksek Lisans Tezi, harekâtın İzmir'deki yerel basına nasıl yansıdığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında İzmir'de yayımlanan“Yeni Asır”,“Ege Telgraf”,“Demokrat İzmir”ve“Ege Ekspres”gibi gazetelerin 1974 yılının Mayıs-Eylül ayları arasındaki haber içerikleri analiz edilmiştir. İnceleme sürecinde, gazetelerin manşetleri, haber dili, yorum köşeleri ve bakış açıları değerlendirilmiş, böylece kamuoyunun harekâta yönelik algısının nasıl şekillendiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Cyprus has been a strategic region that has attracted the interest of major powers due to its geopolitical position. With the Ottoman Empire's conquest of Cyprus on August 1, 1571, a significant Turkish population emerged on the island, and for centuries, Turks and Greeks coexisted there. However, as the Ottoman Empire weakened and lost territories in the 19th century, Cyprus was temporarily handed over to Britain on June 4, 1878. Later, on November 5, 1914, Britain unilaterally annexed the island, and this was officially recognized by Turkey with the Treaty of Lausanne on July 24, 1923. By the mid-20th century, the Greek Cypriots' efforts to unite the island with Greece (Enosis) and their increasing pressure on the Turkish Cypriot community had turned the Cyprus issue into an international crisis. From the 1950s onwards, violent attacks by the EOKA organization and rising tensions between the two communities further destabilized the island. The Republic of Cyprus, established in 1960, quickly became dysfunctional. During the 1963-1964 events, Turkish Cypriots suffered severe attacks, leading to discussions about Turkey's right to intervene as a guarantor power. Eventually, on July 15, 1974, a Greek-backed coup overthrew the Makarios government, replacing it with Nikos Sampson's administration. This event prompted Turkey to exercise its guarantor rights and launch the Cyprus Peace Operation on July 20, 1974. This thesis aims to explore how the operation was reflected in local newspapers in İzmir. The study analyzes the content of newspapers such as“Yeni Asır,”“Ege Telgraf,”“Demokrat İzmir,”and“Ege Ekspres”published between May and September 1974. The research examines newspaper headlines, language, opinion columns, and editorial perspectives to determine how public perception of the operation was shaped.