Edirne ili Keşan ilçesi folklöründe gelenekler ve maniler
Traditions and Turkish quatrian forms in folklore of province edirne's Keşan district
  1. Tez No: 206790
  2. Yazar: MURAT KURU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜREYYA ALİ BEYZADEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma esas olarak;Edirne İli, Keşan İlçesi civarındaki beş belediye ve kırkdört köydeki insan hayatının başlangıcı olan ?Doğum? dan ?Ölüm? üne kadar geçen süreçteki yöreye has uygulama, gelenek ? görenek, inanış ve ritüelleri içermektedir.Çalışma ?Giriş? , ?İnceleme?, ?Sonuç? ve ?Kaynakça? dan oluşmaktadır. ?Giriş?te Keşan'ın tarihçesi ve yörenin etnik yapısını oluşturan unsurlar anlatılmaktadır. ?İnceleme? de Keşan yöresine ait gelenek ve görenekler insan hayatının yaşam sırasına göre verilmekte, yöreye ait manîler alfabetik sıraya göre sıralanmaktadır. ?Sonuç? ta da çalışma boyunca elde edilen bulgular yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
This project fundamentally includes the customs, traditions and rituals from birth to dead of people where live in province called Edirne and in five minicipals, forty four villages around commune called Keşan. This work is composed of ?Introduction?, ?Investigation?, ?Conclusin? and ?Bibliography?. In the ?Introduction?, the history of Keşan and structural feature of Kesan-zone is mentioned.In the ?Investigation? Kesan-zone?s traditions and customs is given according to circumstances human beings of life and this zone?s traditional Turkish quatrain form are given according to circumstances of alfabet.In the ?Conclusion?, the diagnoses obtained during the study are presented.