Ludwig Van Beethoven'in viyolonsel sonatlarının incelenmesi
Analysing of Ludwig Van Beethoven's cello sonatas
- Tez No: 206794
- Danışmanlar: DOÇ. AMİNBAY SAPAYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırmada Klasik dönemin ünlü Alman bestecisi olan Ludwig Van Beethoven ve onun müziğinin dünya Literatüründeki yeri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Beethoven'in hayatı yaşadığı dönemin özellikleri ve viyolonsel repertuarı içinde bulunan sanatları form, tonalite, armoni bakımından karşılaşıla bilecek zorluklar örnek verilerek çözümlemeye çalışılmıştır. Bilindiği gibi Barok Dönemden sonra gelen ve aydınlanma çağı olarak bilinen klasik dönemde ortaya çıkan yeni form ve müzik anlayışı işlenmiş; yarı klasik yarı romantik olarak bilinen Beethoven'in viyolonsel sonatlarında bu özelliklerin nasıl ortaya konulduğu işlenmiştir. Ortaya çıkabilecek teknik ve yoruma ilişkin sorunların çözümleri ipuçları ortaya konularak önerilerde bulunmuştur. Bu araştırmada Beethoven'in ve yukarıda bahsettiğimiz dönem özelliklerinden yola çıkılarak bestecinin eserlerinin Türkiye'deki viyolonsel eğitimine önemli oranda yarar sağlayabileceği saptanmış olup tüm eserlerinin müzik eğitiminde önemli bir kaynak oluşturduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, ı examined Ludwig Van Beethoven who was one of the most famous german composers in the classic period and and the importance of his music in the world music literature I aimed to guide to the young musicians, by researching his life, the features of his period and his sonatas in his cello repertory.I gave some examples about the difficulties related to harmony, tonalite and form, that vicult met performing his works . There was a new style of form idea and music thought in the classic period after the baroque period. I emphasized how Beethoven used these features in his half romantic and half classic sonatas ;and some clues for the solution deal with the technique and performance. I think his cello works will be good sources for today's music education and young musicians will get agreat deal ofadventages.