Ludwig van Beethoven'ın Op.102 numaralı piyano ve viyolonsel için yazmış olduğu sonatların form ve icra teknikleri bakımından incelenmesi
Analysing Ludwig van Beethoven's Op.102 Sonatas for piano and cello in terms of form and performance techniques
  1. Tez No: 892107
  2. Yazar: TÜRKAY İKİZLERLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. TANJU ARABOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ludwig van Beethoven hem Klasik Batı Müziği'nin hem de Klasik Dönemin önde gelen bestecilerindendir. Yazmış olduğu eserlerin hemen hemen hepsi ile kendine has yenilikler kazandırmıştır. Sonat formu da bunlardan biridir. Beethoven, sonat formunda yazmış olduğu eserlerde dönemin klasik düzeninden ziyade alışılmışın dışında bazı değişiklikler yapmıştır. Bu tezin de içeriğini oluşturan Op.102 No.1&2 sonatlarında da işlediği bu değişiklikleri görmekteyiz. L. V. Beethoven'ın piyano ve viyolonsel için yazdığı başka eser olmadığından bu sonatlar, her viyolonselci için gerek yay kullanımı, nüans şiddeti farklılığı, armonik farklılıklar açısından iyi bir örnek niteliğindedir. Sonat formunda yazmış olduğu eserler; Senfoniler, oda müziği eserleri, solo enstrüman için sonatlar, orkestra için yazılmış eserler. L. V. Beethoven, bu araştırmanın da konusu olan piyano ve viyolonsel sonatlarında da klasik düzenin dışına çıkıp kendine has bir imza atmıştır. Klasik bir şekilde“serim, gelişme, yeniden serim”yapısını bu çalışmada da göreceğimiz gibi farklı bir şekilde almıştır. Bu çalışmada Piyano ve Viyolonsel için yazdığı bu sonatlarda virtüözite olarak icracıları nelerin beklediğini, Beethoven'ın bu sonatları nasıl işlediğini, form olarak nasıl ele alabileceğimizi ve Beethoven'ın müzikal tarzı ile sonat formunu nasıl kullandığını bir viyolonselci olarak meslektaşlarıma anlaşılır bir şekilde anlatıp sunacağım.
Özet (Çeviri)
Ludwig van Beethoven is one of the leading composers of both Classical Western Music and the Classical Period. With almost all of the works he has written, he has brought his own innovations. Sonata form is one of them. In the works he wrote in sonata form, Beethoven made some unusual changes rather than the classical order of the period. The works he wrote in sonata form are symphonies, chamber music works, sonatas for solo instrument, works written for orchestra. In his piano and cello sonatas, which are also the subject of this research, L. V. Beethoven went beyond the classical order and made a unique signature. As we will see in this study, he took the classical structure of“exposition, development, reintroduction”in a different way. In this study, I will try to explain and present to my colleagues as a cellist what awaits the performers in terms of virtuosity in these sonatas for piano and cello, how Beethoven handles these sonatas, how we can handle them as a form, and how Beethoven uses the sonata form with his musical style.