Nikolo Paganini'nin keman eserlerinin incelenmesi
The Analysis of Nicolo Paganini's violin works
  1. Tez No: 206814
  2. Yazar: AHMET HAMDİ ZAFER
  3. Danışmanlar: DOÇ. ZUHRA MANSUROVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu arastırmada, Paganini'nin 1.Keman Konçertosu ve Op.1.24 Kaprisîincelenmis ve bu eserler arasındaki teknik benzerlikler göz önünde bulundurularakçalısılmıstır. Paganini'nin virtüözitesindeki mükemmellik eserlerinden anlasılmaktadır.O, virtüözite sınırlarını zorlayarak çalınması güç eserler bırakmıstır. Bu incelemedeonun eserlerindeki teknik güçlükler saptanmaya çalısılmıs ve saptanan güçlüklerinasılması için gamların; çift sesler, oktavlar, üçlüler, altılılar, onlular ve flajöle seslerinözenli, dikkatli bir sekilde ve değisik yay teknikleri ile çalısılmasının en temelnoktalardan biri olduğu görülmüstür. Bu tekniklerin gerektiği gibi yapılabilmesi içinçesitli çalısma yolları önerilmis, böylece bu eserlerin daha iyi çalınabilmesi veyorumlanabilmesi için icracılara katkı sağlanmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study the first violin concerto and Op.1 24 Caprices of Paganini arecarefully researched. It is studied considering that technical resemblances between theseWorks.Perfection excellence in Paganini?s virtuosity is understood in his works.Forcing the limitation of virtuosity, Paganini?s left a number of diffucult works toperform. In this study it is tried to establish those of technical difficulties and be able toovercome of them it is secmed that, the one of the most important fundamental point isto practice scales, double-stops, octaves, hierses, sixthes, tenths and flajöle seriously indifferent bowings. It is tried to suggest different kind of practicing way to do thosetechniques properly and in this way tried to make a contrubution to violinists to playand interpret these Works more relaxed and free.