Nikol Paşinyan dönemi Ermenistan dış politikası ve Güney Kafkasya'nın güvenliğine etkileri
Armenian foreign policy during Nikol Pashinyan era and its impact on security of South Caucasus
  1. Tez No: 681271
  2. Yazar: EDA CİMBAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATAHAN BİROL KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji ve Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Nikol Paşinyan'ın 2018 yılında Kadife Devrim'le Ermenistan'da iktidara gelmesinin ardından ülkenin dış politikasında değişimler yaşanmıştır. Paşinyan'ın politikaları Güney Kafkasya'daki ülkelerin güvenlik algılamalarını da etkilemiştir. Ermenistan dış politikasının belirlenmesinde etkili olan faktörlerden biri olan Ermeni kimliği, Nikol Paşinyan yönetimi süresince hükümetin dış politika kararlarını belirlemiş, ortaya çıkan sonuçlar ise Ermeni kimliğini inşa etmeye devam etmiştir. Paşinyan'ın başlıca dış politika hedefleri arasında sözde Ermeni soykırımının uluslararası tanınmasını hızlandırmak vardır. Ermenistan'ın yeni lideri bu hedefi doğrultusunda Türkiye'nin sınır ötesi operasyonlarını ve dış politikada ihtilaflı olduğu tüm konuları“işgal ve soykırım girişimi”söylemiyle gündeme taşımış, Ermeni kimliğinin inşasına“güvenlikleştirme”boyutunu eklemiştir. Gerçek bir halk devrimi ile yönetimi ele geçiren ve ülkede demokratik reformlar öngören Paşinyan'ın politikaları Güney Kafkasya'da otoriter rejimleri teşvik eden Rusya'yı rahatsız eden asıl faktördür. Paşinyan'ın Azerbaycan'ın işgal altındaki toprakları olan Dağlık Karabağ'a yönelik irredentist politikaları ise Eylül 2020'de başlayan İkinci Karabağ Savaşı'na giden süreci hızlandırmıştır. Bu çalışma Ermenistan'ın 2018'de iktidara gelen başbakanı Nikol Paşinyan dönemi Ermenistan dış politikasını analiz ederek bu politikaların Güney Kafkasya'daki güvenlik algılamalarına olan etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu tez çalışması İnşacılık teorisine dayandırılmıştır. Doküman analizi yönteminin kullanıldığı bu çalışmada akademik makaleler, konuya ilişkin raporlar, devletlerin resmi dış politika açıklamaları ve haber kaynaklarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
After Nikol Pashinyan came to power in Armenia with The Velvet Revolution in 2018, changes occurred in the Armenia's foreign policy. Pashinyan's policies has affected the security perceptions of the countries in the South Caucasus as well. Armenian identity, one of the influential factors in Armenian foreign policy, determined the foreign policy decisions of the government during the Nikol Pashinyan administration and its results continued to construct the Armenian identity. One of Pashinyan's main foreign policy goal is to accelerate international recognition of the so-called Armenian genocide. In order to achieve this goal, the new leader of Armenia raised all the disputed issues and cross-border operations of Turkey with the rhetoric of“occupation and genocide initiative”and added the dimension of“securitization”to the construction of the Armenian identity. The policies of Pashinyan, who took over the government with a real popular revolution and planned democratic reforms in the country, are the main factor that disturbs Russia, which encourages authoritarian regimes in the South Caucasus. Pashinyan's irredentist policies towards Nagorno-Karabakh, the occupied territories of Azerbaijan, accelerated the process leading to the Second Karabakh War that started in September 2020. This study aims to analyze the foreign policy of Armenia during the period of Nikol Pashinyan, the prime minister of Armenia who came to power in 2018, and to reveal the effects of these policies on the security perceptions in the South Caucasus. This thesis study is based on theory of constructivism. In this study, in which the document analysis method was used, academic articles, reports on the subject, official foreign policy statements of the states and news sources were used.