C. Debussy' nin prelüd' lerinin incelenmesi
Examination of the preludesof C. Debussy
- Tez No: 206817
- Danışmanlar: PROF. VASIF A. HASANOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmada, öncelikle C.Debussy'nin hayatı, müziği, müzik tarihindeki yeri ve önemi sunulmaya çalışılmıştır.Çalışmanın ana konusuna girmeden önce prelüd'leri icra etmede kolaylık sağlaması açısından ritmin önemi, neredeyse her zaman yarım ses perdeli fakat yine de çok renkli bir sonorite ve pedal, dizi, akor kullanımına ilişkin konuları açıklamakta fayda görülmüştür. Ayrıca çalışmada, prelüd'lerin yapısının anlaşılmasını sağlamak için, Debussy'nin eserlerinde kullandığı formlara ilişkin bazı örnekler de mevcuttur.Son olarak, örnekler vererek prelüd'lerin tek tek açıklanmasıyla çalışma son bulmuştur. Burada Debussy'nin, edebiyat, heykeltıraşlık, resim gibi çeşitli sanatlardan etkilendiği açıkça görülmektedir. Ayrıca deniz, sis gibi atmosferik çağrışımlar da prelüd'lerine yansımıştır.C. DebussyMüzikPrelüdSonoriteDizi
Özet (Çeviri)
In this study, life and music of Debussy and his importance in music history are presented.Before going into the main subject of the study, it is considered to be useful to explain subjects such as importance of rhythm, sonority with almost half voice range but always colorful, pedal, scale and use of chord as they ease the performance. Moreover, some examples related to the forms Debussy used in his works are also given in order to make sure that the forms of the preludes are understood.Consequently, the study ends with the explanation of the preludes one by one with examples. In this paper, it is clearly seen that Debussy is influenced by various branch of arts such as literature, statuary and Picture. Furthermore, some atmospheric associations such as sea and mist are reflected in his preludes.C. DebussyMusicPreludeSonorityScale