Markanın tüketici davranışlarına etkisi (Beyaz eşya sektörüne yönelik bir uygulama)
The Effect of the brand on customer behaviors (An Application on white household sector)
- Tez No: 206816
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN ÜZEREM ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Günümüz piyasalarındaki ürünlerin arzı yanında tüketici beklentilerinin deçeşitlilik göstererek sürekli artması, rekabeti her geçen gün daha daşiddetlendirmektedir. Bu yoğun rekabet ortamında firmaların yaşamlarınısürdürebilmeleri için rakiplerine karşı üstünlük sağlamaları ve farklı olmalarıgerekmektedir. Bu amaçla bir değer yaratabilen, bu değerleri tüketicilere yansıtabilenve farklılıkları bulunan firmalar, önemli bir rekabet avantajı elde etmektedirler. Bunusağlamak için firmalar ürünlerini markalama yoluna giderler. Firmaların amacı,tüketicilerin pek çok marka içerisinden kendi markalarını tercih etmelerini ve daha daönemlisi bu tercihlerin sürekliliğini sağlamaktır. Bu da tüketici tatmininin ötesinde,tüketici sadakatinin yaratılmasıyla mümkün olabilmektedir.Tüketiciler çok sayıdaki ürün ya da hizmetler içinden seçim yaparken,kendilerine en düşük maliyetle en yüksek faydayı sağlayanları tercih ederler. Bu tercihiyaparken de herkes tarafından tanınan ve bilinen markalı ürünlere öncelik verirler. Bunedenle firmalar, marka sadakati yaratmak için tüketici davranışlarını incelemeli vemarkanın tüketiciler açısından önemini anlamalıdırlar.Bu çalışma, markanın tüketici davranışları üzerinde ne şekilde etkili olduğunuinceleyen bir araştırmadır. Çalışmanın amacı da markanın önemini ve tüketicidavranışları üzerine etkilerini araştırmaktır. Bu amaçla beyaz eşya sektörüne yönelik biranket formu hazırlanmış ve Trakya Bölgesi'nde uygulanmıştır. Veriler, anketformlarının yüz yüze görüşülerek deneklere uygulanmasıyla birincil kaynaklardantoplanmış, sonuçları tablolar halinde verilmiş ve çeşitli değişkenlerin birbirlerindenbağımsız olup olmadıkları Ki-Kare bağımsızlık testi ile test edilmiştir. Çalışmada ayrıcafirmaların marka sadakati yaratmaya yönelik uygulamalarına örnekler verilerek, buuygulamaların firmaların verimliliklerine ve tüketicilerle olan ilişkilerine ne şekildeyansıdığı ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda, markanın tüketicitercihleri üzerinde etkili olduğu, bunun bilincinde olan firmaların da, marka sadakatiyaratmak için tüketicilerle yakın ilişkiler kurmaya çalıştıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In today's world the market has a wide array of products, and the expectationsof consumers increase daily for more variety. This paradigm causes the competitionbetween companies to get increasingly fierce. In order to survive in such a fiercemarket, companies need to outperform their rivals and differentiate themselves. Acompany that can create value for their product or service while communicating it tothe consumer can obtain a competitive advantage once the consumer has recognized thevalue. The best way a company can“create value”is through“branding”. Companiesaim for consumer loyalty. They not only want consumers to choose their product, butthey also want them to be consistent with their choice. The main objective is to haveconsumers choose their brand over their competitors? brands.Consumers will pick among the many products or services that have the lowestcost but provides them with the highest benefits. When they make their choices theywill opt for products or services that have a well recognized brand name. Thereforecompanies should strive to build strong brand loyalty. To build brand loyalty,companies must study consumer behavior and make sure that the importance ofbranding is well understood throughout the organization. The purpose of this study is toexhibit the importance of branding and the effects it has on consumer behavior.This study is about the way branding affects consumer behavior. For this reasona survey targeting the household appliances sector has been prepared. This survey wasconducted in the Thrace Region. The data was collected through face-to-faceinteraction with people filling out surveys. Next a Chi Square test was conducted fromthe primary data. To further point the effects of branding on consumer decisionmaking,the different ways companies try to create brand loyalty are exhibited in thisstudy. The effects of branding on productivity and forming relationships betweencompanies and consumers are exhibited as well. Finally the study proved that there is astrong connection between branding and consumer preferences. Strong brands are thedirect result of consumer satisfaction. The more the consumers were satisfied the higherthe brand equity would rise. With this knowledge in mind, companies constantly try tocreate brand loyalty and close relationships with consumers in order to be successful.