Atatürk'ün tarih teziyle ilgili tiyatro eserlerinin incelemesi
The Investigation of theatre works connected to Atatürk's thesis of history
  1. Tez No: 206819
  2. Yazar: ESRA GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ESAT CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Atatürk'ün Tarih Teziyle İlgili Tiyatro Eserlerinin İncelenmesi adındaki bu çalışma, Tarih Teziyle ilgili toplam yirmi iki tiyatro eserini içermektedir. Çalışmamızın birinci bölümünde Atatürk'ün Tarih Teziyle ilgili bilgiler verilmiştir. ? Tiyatro Eserlerine Toplu Bir Bakış? adlı ikinci bölümde tiyatro eserlerinin konu ve olayları anlatılmıştır. Asıl konumuzu teşkîl eden, tiyatro eserleri ile Tarih Tezi arasında bağlantı kurulması; ?İslâm öncesi dönem, İslâmiyetin kabulü, Türklerin Anadolu'ya yerleşmeleri ve Cumhuriyet dönemi? bölümlerinde yapılmıştır. Bu bölümlerde Tarih Tezi ve eserler arasındaki ilgi, çeşitli alt başlıklar altında incelenmiştir. Böylece, Tarih Tezinin esasını teşkil eden, Türklerin üstün meziyetli, eski ve köklü bir millet oldukları fikrini tiyatro eserlerinde tesbite çalıştık. Eserler Atatürk'ün Türk tarihine bakışını anlatması açısından da önem taşımaktadır. Eserlerde kahramanlık, hürriyet ve istiklâl fikri, vatanseverlik, fedâkarlık, hoşgörü, Batılıların taraflı bakış ve tutumları v.b hususlar, öncelikle aradığımız ve incelediğimiz temleri teşkil etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study called the investigation of theatre works connected to Ataturk?s Thesis of History contains total twenty two theatre works related to Thesis of History. In the first section of our study , information related to Ataturk?s Thesis of History are given. In the second section, which this called ? Collective view to the theatre Works ? , the topic and events of theatre works are told. The main topic is that the connection between theatre works and History Thesis are explained in the sections of the period Islam, the acceptance of Islam, the settlement of Turkish people in Anatolia, and the period of Republic. In these sections, the connection between History Thesis and works are investigated under different subtitles. In this way, we tried to establish the idea of Turk?s superior , an old and rooted nation which this constitutes the main of History Thesis in the theatre works. Works also have very important effect according to Ataturk?s view of Turkish History. In the works, the subjects such as heroism, the idea of freedom and independence, patriotism, self-sacrifice,tolerance, and the certain view and attitude of Westerners have formed the themes looked and studied at first.