Robert Schumann'ın piyano eserlerinde varyasyon formlarının incelenmesi
Analysing the variation forms of Robert Schumann's piano works
  1. Tez No: 206820
  2. Yazar: AKIN ARABOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. SÜLEYMAN SIRRI GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada 19y.y.'ın önemli Alman bestecisi Robert Schumann ve onunpiyano müziğinin dünya literatüründeki yeri ve önemi ile, Senfonik Etüdler op.13 isimlieserinde kullanmış olduğu yenilikler ve teknikler incelenmiştir.Schumann'ın büyük bir besteci, piyanist ve müzikolog olarak müzik tarihinekazandırdığı bu eserinin gün ışığına çıkartılması, onun daha iyi anlaşılması ve yorumsaltekniklerin geliştirilmesi adına, bu araştırmanın pek çok müzisyene yol gösterici olmasıamaçlanmıştır.Schumann, Senfonik Etüdler op.13 adlı bu eserinde, 19.y.y. romantik piyanomüziğinin en önemli unsuru sayılan varyasyon formunun etüd formu ile en güzel veuyumlu bir biçimde sentezini sağlamıştır.Bu inceleme Schumann'ın daha iyi tanınmasını sağlayacak, aynı zamanda da sözkonusu eserinin icrasında karşılaşılacak zorlukların verilen örneklerle somutlaştırılıpdaha kolay anlaşılmasına ve icra edilmesine olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, I examined Robert Schumann who was one of the most importantGerman composers in the nineteenth century and the place and the importance of hismusic in the world music literature. I also examined the newnesses and techniques thathe used in his work ?Symphonic Etudes op.13 ?.I aimed to guide to the young musicians by researching this work composed byRobert Schumann as a great pianist, a great composer and great musicologist.In ?Symphonic Etudes op.13 ?, Robert Schumann synthesized the variationform, which is one of the most important components of romantic piano music of thenineteenth century with the etude form, perfectly.I think, if a lot of young musicians understand Robert Schumann better, they willachieve to overcome the difficulties they have met and they will develop theirperforming techniques.