1979 İran İslam devrimi sonrası Türk-İran ilişkileri
Relationship between Turkey and Iran, after the 1979 Iran Islamic revolution
  1. Tez No: 206825
  2. Yazar: ÖMER FARUK GÖRÇÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN BERKE DİLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmada İran İslam Cumhuriyetinin 1979 yılından günümüze izlediği dış politikaincelenmiştir. Tezin başlangıç bölümünde Kaçar Hanedanından bahsedilmiş, ardından Pehlevihanedanı dönemi incelenmiştir. Gerçekte incelenen dönem 1979 İran İslam Devrimi sonrasıdır.Bu nedenle İran tarihini oluşturan dönemler İran devrimine olan etkileri açısından incelenmiştir.Tezin birinci Bölümünde Kaçar Hanedanı döneminin hemen ardından Rıza Şah veMuhammed Rıza Şah dönemi incelenmiştir. Aynı zaman da İran'ın sosyal ve siyasal koşullarıanaliz edilmeye çalışılmıştır.İkinci bölümde İran İslam Devrimi ve Humeyni döneminden bahsedilmiş, devriminoluşumu ile beraber getirdiği yenilikler değerlendirilemeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümdedevrim sonrası Türk-İran ilişkilerini etkileyen faktörler analiz edilmiştir. Dördüncü ve sonbölümde ise İran ve Türkiye arasında ki güncel sorunlar değerlendirilerek geleceğe ilişkin birtahmin yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the Study, to tried the analyze Foreign policy of Islamic Republic of Iran from 1979 topresent. At the beginning, Qajar and Pahlavi dynasty era has evaluated. In actually, first aim ofthis study are analyze the after the 1979. Consequently, effects of the previous era to Islamicrevolution have considerate.On the first chapter, Qajar dynasty and Rıza Shah, Muhammed Rıza Shah Era with Iran?ssocial and political conditions analyzed. On the second Chapter, discussed from Khomeni andIran Islamic RevolutionsOn the third chapter, foreign and domestic factors of the Turkey-Iran relations explained.On the final chapter extrapolated about Future of the Turkey-Iran relations.