Örgütsel bağlılık: örgütsel iklimin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi ve Trakya Üniversitesi 'nde örgüt iklimi ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin araştırılması
Organizational commitment: Organizational climate's effect on organizational commitment and research of the relationship between organizational climate and organizational commitment in Trakya University
  1. Tez No: 206826
  2. Yazar: GÜNEY ÇETİN GÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR SUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
1960 lardan beri örgütsel baglılık, hem yöneticiler hem de arastırmacılar için en ilgi çekici konulardan biri olmaya devam etmektedir. Bir çok çalısma, örgütsel baglılıgın is bırakma ve performans gibi sonuçlarını arastırmak için gerçeklestirilmektedir. Örgütsel baglılık çalısanın örgüt ile iliskisini niteleyen psikolojik bir durumdur. Bu psikolojik durum örgüte üyeliginin devamı konusunda büyük bir etkiye sahiptir. Baglı bir çalısan, örgütü etkileyen herhangi bir iyi veya kötü durumda örgütte kalan bireydir. Örgüt iklimi örgütsel kosulları, çalısanları ve yönetim uygulamalarını içeren dinamik bir etkilesim sürecinin yansımasıdır. Algılanan örgüt iklimi motivasyonu uyandırır ve tatmin, üretkenlik veya performans, örgütsel baglılık ve is bırakma gibi örgüt için çesitli sonuçlar doguran davranıslara sebep olur. Bu çalısmada, örgüt iklimi ve örgütsel baglılık arasındaki iliski ile ilgilenmekteyiz. Örgüt iklimi ve örgütsel baglılık arasındaki iliskiyi kavrayabilmek için, ilk asamada literatür arastırması yürütülmüstür ve ikinci asamada Trakya Üniversitesi'nde amprik bir çalısma uygulanmıstır. Bilgiler bir anket vasıtasıyla toplanmıstır. Anket sosyo-demografik, örgüt iklimi ve örgütsel baglılık bölümleri olmak üzere üç bölümden olusmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the 1960s organizational commitment continues to be one of the most interesting issues for both managers and researchers. Many studies have attempted to explore its effect on work outcomes such as turnover and job performance. Organizational commitment is a psychological state that characterizes the employee?s relationship with the organisation. This psychological state has big effects in terms of continuing his or her membership in the organization. A committed employee is one who stays with the organization under any favorable or unfavorable circumstances affecting the organization. Organization climate is a reflection of a dynamically interacting process involving organizational conditions, internal employees, and management practices. The perceived organizational climate can arouse motivation and cause behaviour, which results in various consequences for the organization such as: satisfaction, productivity or performance, organizational commitment and turnover. In this study, we are interested in the relationship between organizational climate and organizational commitment. To apprehend the relationship between organizational climate and organizational commitment, a literature survey was conducted in first stage, and an amprical study was applied in Thrace University in second stage. Data were collected by using a questionnaire. The questionnaire consisted of three part as socio-demographic, organizational climate survey and organizational commitment survey.