Performans değerlendirme sisteminin işletme verimliliği üzerine etkisi ve örnek bir uygulama
The effect of the performance evolution system on the productivity of administrating and a case study
- Tez No: 206824
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN ÜNSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Modern isletmecilik ilkelerinin uygulandıgı günümüz isletmelerinde en büyüksorun, çalısanların performansını yükseltmek ve maksimum verim elde etmektir. 21 nciyüzyıla girdigimiz bu dönemde, bilisim ve iletisim sektörünün hızla gelismesi, serbestticaret politikaları nedeniyle çok uluslu sirketlerin ortaya çıkması dünyadaki ekonomiksınırları kaldırmıs ve yöresel rekabetleri küresel rekabetlere dönüstürmüstür. Bu yogunrekabet kosulları içerisinde isletmeler varlıklarını sürdürebilmek için etkin ve verimliçalısmalıdırlar. Verimliligin en önemli boyutunu ise isletmedeki çalısanlarolusturmaktadır. Bu nedenle günümüzde, isletmenin elde edecegi karı arttırmada insanfaktörünün önemini kavramıs olan birçok isletme; çalısanlarının isinde sagladıgı basarıve gelisimi yükseltmek için performans degerlendirme sistemini uygulamaktadırlar.Performans degerlendirmesi; isletmedeki çalısanları etkili kullanarak isgücüverimliligini arttırmaya yönelik bir uygulamadır. Ayrıca isletme içerisindeuygulanmakta olan ücret politikasına, kısa ve uzun vadede isletmenin stratejikplanlarının belirlenmesine, çalısanların kurum içinde statüsü itibari ile yükselmeolanaklarının hazırlanmasına, egitim ihtiyaçlarının belirlenmesine, isten çıkarma, isrotasyonu ya da zenginlestirme gibi yönetsel kararların alınmasına yardımcı olmaktadır.Bu çalısma, performans degerlendirme sistemi ile verimlilik arasındaki iliskiyiincelemektedir. Çalısmanın ilk iki bölümünde performans degerlendirme sistemi,verimlilik kavramı ve performans degerlendirme sistemi ile verimlilik arasındaki iliskialanyazın taraması yöntemiyle incelenmis, üçüncü bölümde ise performansdegerlendirme sisteminin verimlilik üzerine etkisi Edirne Bölgesindeki tekstilisletmeleri çalısanları üzerinde gerçeklestirilen anket uygulaması ve sonuçlarıanlatılmıstır. Arastırma sonuçları göstermektedir ki, performans degerlendirme sistemiisgörenin çalısma verimine önemli katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the business enterprises implemented modern business enterprise principles,the most important issues are increasing the performance of workers and gettingmaximum income. Through the twentieth century, rapid development of the sectors ofdata processing and communication and because of the free trade politics arising ofmultilateral business enterprises have canceled the economical borders and changed thelocal rivalry into the spherical rivalry. In this rivalry conditions, the business enterpriseshave to work active and productive in order to continue their existences. The employeesworked at business enterprises have formed the most important factor of product.Therefore, the business enterprises inferring the importance of the human factors inorder to increase the profit have used ?the performance evolution system? to increasethe success and development of the employees. The evolution of the performance isaimed to increase the manpower productive by using the employees in an active way.Furthermore, this system assists the wage politics implemented in business enterprise,determining the strategically plans in business enterprises through the short and longterms, being promoted and determining the educational needs of employees, makingdecisions as dismissing and work rotation. This study has examined the relationbetween ?the performance evolution system? and productivity. In the first two sectionsof the study, performance evolution system, productivity concept and the relationbetween them are examined. Moreover, the third section contains the activity of theperformance evolution system on productivity and the implementation and the result ofthe questionnaire of the employees worked at textile business enterprises in Edirne. Theresults of the study show that the performance evolution system affects the productivityof employees significantly.